Θρακιώτικη επιτυχία στο Πανευρωπαϊκό Μπότσια

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Γιάννης Γιαγκίνης

–  Την έκτη θέση του ομαδικού στην κατηγορία BC1/BC2 και την 26η του ατομικού στο BC2, που ήταν και η καλύτερη από ελληνικής πλευράς στο αγώνισμα, κατέλαβε ο εβρίτης πρωταθλητής Αλέξανδρος Παπαδάκης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα  Μπότσια που ολοκληρώθηκε στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας.

Μετά από μια εβδομάδα αγώνων, η ελληνική αποστολή επέστρεψε με πέντε μετάλλια, τρία στο ατομικό και δύο στο ομαδικό. Η ομάδα ζευγαριών BC3 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, η αντίστοιχη του BC4 το χάλκινο και το ομαδικό BC1/BC2 την 6η θέση, αναδεικνύοντας το ελληνικό μπότσια συνολικά, ως μια από τις κορυφαίες δυνάμεις σε παγκόσμιο επίπεδο.

Στον τελικό των ζευγαριών BC3, η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νίκο Πανανό και Μαρία Σταυροπούλου, ηττήθηκε 7-2 από την Πορτογαλία, την οποία να θυμίσουμε ότι είχε κερδίσει τον περασμένο Σεπτέμβριο, στον τελικό των Παραολυμπιακών Αγώνων, ενώ στον “μικρό” τελικό των ζευγαριών BC4, η ομάδα των Χρήστου Κανάβα, Παναγιώτη Κατσώνη και Νίκο Βασίλι νίκησε 4-3 την Τσεχία. Την ομάδα BC1/BC3 αποτελούσαν οι Παναγιώτης Σουλάνης, ο “δικός μας” Αλέξανδρος Παπαδάκης και οι Γιώργος Πρεάρης και Χρήστος Κυπριώτης.

Επιπλέον, στην αυλαία είχαμε τριπλή παρουσία στους τελικούς των ατομικών και ισάριθμα ασημένια μετάλλια, ανεβάζοντας στα πέντε τον συνολικό αριθμό μεταλλίων στη συγκεκριμένη διοργάνωση, η οποίαέδινε βαθμούς για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016. Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με απολογισμό επτά νίκες σε οκτώ αγώνες, κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία BC3. Ασημένια μετάλια κατέκτησαν ακόμα στην κατηγορία BC4 ο Χρήστος Κανάβας και ο Παναγιώτης Σουλάνης στην κατηγορία BC1.

Από την πλευρά του, ο Αλέξανδρος Παπαδάκης που γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Διδυμότειχο αλλά μένει στα Διαβατά όπου μάλλιστα έχει αξίωμα και στον εκεί Δήμο, αναδείχθηκε 26ος στην κατηγορία BC2. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα καθώς και η τελική κατάταξη των αθλητών μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Πορτογαλίας:

1η ημέρα
BC1: Panagiotis Soulanis 6-2 Barend Drost (Holland)
BC2: Alexandros Papadakis 7-0 Christos Kypriotis
BC3: Grigorios Polychronidis 16-0 Tanija Madsen (Denmark)
BC3: Nikolaos Pananos 4-2 Wafid Boucherit (Spain)
BC3: Scott McCowan (Britain) 11-0 Maria Stavropoulou
BC4: Panagiotis Katsonis 3-5 Oleksii Skopov (Ukraine)
BC4: Christos Kanavas 2-6 Nikos Vasili
2η ημέρα
BC1: Panagiotis Soulanis 10-3 Ferran Ribas (Spain)
BC2: Nina Arvesen (Norway) 7-1 Georgios Prearis
BC2: Nigel Murray (Britain) 9-0 Georgios Prearis
BC2: Alexandros Papadakis 0-8 Nadav Shlomo Levi (Israel)
BC2: Frantisek Serbus (Czech) 10-4 Christos Kypriotis
BC3: Grigorios Polychronidis 11-0 Evren Mutlu (Turkey)
BC3: Grigorios Polychronidis 17-0 Elisabeth Wilhelmsen (Norway)
BC3: Jari Rummukainen (Finland) 4-2 Maria Stavropulou
BC3: Nikolaos Pananos 3-1 Hilla Lehtimaki (Finland)
BC4: Leos Lacina (Czech) 2-8 Nikos Vasili
BC4: Christos Kanavas 12-0 Rafael Hanan (Israel)
BC4: Panagiotis Katsonis 3-2 Jamie McCowan (Britain)
3η ημέρα
BC1: Panagiotis Soulanis 4-3 Lukas Balazi (Slovakia)
BC2: Georgios Prearis 1-6 Raul Marti (Spain)
BC2: Alexandros Papadakis 0-10 Frantisek Serbus (Czech)
BC2: Christos Kypriotis 1-6 Nadav Shlomo Levi (Israel)
BC4: Stephen McGuire (Britain) 6-0 Panagiotis Katsonis
BC4: Leos Lacina (Czech) 4w-4 Christos Kanavas
BC4: Nikos Vasili 12-1 Rafael Hanan (Israel)
BC3: Grigorios Polychronidis 7-0 Jess Hunter (Britain)
BC3: Evgeny Vasin (Russia) 7-7w Maria Stavropulou
BC3: Nikolaos Pananos 5-3 Sebastian Hogrell (Sweden)
BC4: Panagiotis Katsonis 4-5 Melisa Osmanovic (Croatia)
Φάση «16»
BC3: Grigorios Polychronidis 6-0 Sebastian Hogrell (Sweden)
BC3: Kamil Vasicek (Czech) 5-2 Nikolaos Pananos
BC4: Jose Dueso (Spain) 1-7 Christos Kanavas
BC4: Nikos Vasili 5-6 Fernando Pereira (Portugal)
Προημιτελικά
BC3: Grigorios Polychronidis 4-2 Jacob Thomas (Britain)
BC4: Christos Kanavas 3-2 Fernando Pereira (Portugal)
BC1: Panagiotis Soulanis 4-3 Antonio Marques (Portugal)
Ημιτελικά
BC4: Christos Kanavas 6-1 Robert Durkovic (Slovakia)
BC3: Grigorios Polychronidis 5-4 Jess Hunter (Britain)
BC1: Katerina Curinova (Czech) 4-4w Panagiotis Soulanis
Τελικοί
BC3: Grigorios Polychronidis 5-5w Jose Macedo (Portugal)
BC1: Panagiotis Soulanis 1-6 David Smith (Britain)
BC4: Samuel Andrejcik (Slovakia) 4-3 Christos Kanavas
Η τελική κατάταξη:
BC1
2. Παναγιώτης Σουλάνης
BC2
25. Αλέξανδρος Παπαδάκης
29. Χρήστος Κυπριώτης
30. Γιώργος Πρεάρης
BC3
2. Γρηγόρης Πολυχρονίδης
12. Νίκος Πανανός
36. Μαρία Σταυροπούλου
BC4
2. Χρήστος Κανάβας
9. Νίκος Βασίλι
19. Παναγιώτης Κατσώνης

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here