Live: Ορφέας Ξάνθης – Ίασμος 2-4 και Ορέστης Ορεστιάδας – Χρυσούπολη 1-3 (τελικά σκορ)

Μεταδίδουν από την Ξάνθη οι Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Γιάννης Κεσόπουλος, από την Ορεστιάδα ο Γιάννης Βαβαλικούδης, συντονιζει από την Αλεξανδρούπολη ο Λεωνίδας Κάλφας

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους αγώνες Ορφέας Ξάνθης – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου και Ορέστης Ορεστιάδας – Νέστος Χρυσούπολης για την πέμπτη (προτελευατία) αγωνιστική των μπαράζ για την άνοδο στη νέα ενοποιημένη Γ’ Ερασιτεχνική Κατηγορία. Οι Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Γιάννης Κεσόπουλος είναι στο γήπεδο του ΑΠΟΞ Ξάνθης και ο Γιάννης βαβαλικούδης στο Δημοτικό Στάδιο Ορεστιάδας και μεταδίδουν…

Καλησπέρα. Είναι η πέμπτη και προτελευταία αγωνιστική για τα μπαράζ και όλα είναι ανοιχτά. Με το τέλος των σημερινών αγώνων μπορεί ο Ίασμος να πανηγυρίζει την άνοδο στην Γ’ Εθνική, μπορεί όμως να έχουν περιπλεκεί τόσο πολύ τα πράγματα που και οι τέσσερις ομάδες να είναι στο κόλπο της ανόδου και όλα να κριθούν στην τελευταία αγωνιστική της Τετάρτης.

Στην Ξάνθη ο Ορφέας Ξάνθης θα παίξει το τελευταίο του χαρτί, υποδεχόμενος τον πρωτοπόρο και αήττητο Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου. Οποιοδήποτε αποτέλεσμα πλην της νίκης τον αφήνει στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Ξάνθης, ωστόσο και ο Ίασμος θέλει τη νίκη για να πάει με αβαντάζ στον “τελικό” στην Χρυσούπολη. Διαφορετικά, αν χάσει, θα κινδυνεύσει να βρεθεί για πρώτη φορά πίσω στην βαθμολογία και θα χρειάζεται απαραίτητα νίκη επί του Νέστου εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική.

Ο Νέστος την ίδια ώρα παίζει στην Ορεστιάδα. Και εδώ η κατάσταση είναι η ίδια. Σε κάθε περίπτωση, ο Ορέστης χρειάζεται μόνο τη νίκη για να παραμείνει στο παιχνίδι της ανόδου στη Γ’ Εθνική, αλλά το ίδιο θέλει και ο Νέστος για να πάει σε έναν τελικό με τον Ίασμο. Έτσι, αναμένονται δύο συγκλονιστικά παιχνίδια με αβέβαιο σκορ και έκβαση, που θα κρίνουν πολλά στην υπόθεση άνοδο, κάτι που υπό προϋποθέσεις αποτελεσμάτων, μπορεί να κριθεί από απόψε.

Οι αγώνες αρχίζουν στις 17.00 και αυτήν την στιγμή ξεκινά η ζωντανή μετάδοσή τους από το ThrakiSportS, όπως έγινε και τις προηγούμενες τέσσερις αγωνιστικές.

Διαιτητές στον αγώνα Ορφέας Ξάνθης – Μ. Αλέξανδρος Ίασμου είναι οι Τεβεκέλης, Χαδήμογλου, Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας

Διαιτητές στον αγώνα Ορέστης Ορεστιάδας – Νέστος Χρυσούπολης είναι οι Τσακαλίδης, Χριστάκογλου, Πασσαλής του Συνδέσμου Χαλκιδικής

Ορφέας Ξάνθης: Μαυρόπουλος Γ., Σουκρή Ογλού, Μαυρόπουλος Λ., Πεχλιβάνης, Μαλαδένης, Κετσεμενίδης, Καραγκιόζης Β., Μόσχος, Ξανθόπουλος, Καραγκιόζης Γ., Μουμίν Ογλού Τουγιάλ

Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου: Μπαϊράμ Ισμαήλ, Χασιώτης, Γιαπραχτσής, Γιαννόπουλος, Προδρομίτης, Ξενάκης, Κιουτσούκ Αμέτ, Χατζητουλούσης, Παγωνίδης , Τσέκος, Κακουλίδης.

Oρέστης Ορεστιάδας: Φιλιππίδης, Χαλιμακούδης, Μυλωνάς Π., Κοτζά Αλή, Ρουσίδης, Πετρόπουλος Σ., Αμοιρόπουλος, Θεμελάκης, Δαρβούδης, Πετρόπουλος Κ., Νικολόπουλος

Νέστος Χρυσούπολης: Αϊβαζίδης, Μπουνταγκίδης, Αϊβάζογλου, Μανούκος, Παυλακάκης, Τσάκωνας, Δεσύλλας, Κιοσσέ, Κοντοτόλης, Σαλαπάτας, Μάνος

3′ Χαμένη ευκαιρία για τον Ίασμο. Το σουτ του Κακουλίδη πέρασε λίγο άουτ.

8′ Χαμένη ευκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης. Το σουτ του Καραγκιόζη Γ. χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

12′ Χαμένη ευκαιρία για τον Ίασμο. Το σουτ του Παγωνίδη από το ύψος του πέναλτι πέρασε ελάχιστα άουτ.

17′ Kίτρινη κάρτα στον Πετρόπουλο του Ορέστη Ορεστιάδας.

21′ Γκολ για τον Ίασμο. Λάθος γύρισμα του Σουκρή Ογλού, ο Τσέκος μπήκε στη φάση και με σουτ έκανε το 0-1. Ορφέας Ξάνθης- Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-1

27′ Eυκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης. Το σουτ του Μόσχου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

29′ Γκολ για τον Ίασμο. Σέντρα του Ξενάκη, ο Παγωνίδης με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα του Ιάσμου. Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-2.

29′ Γκολ για τον Νέστο Χρυσούπολης. Ο Σαλαπάτας με πέναλτι άνοιξε το σκορ για το Νέστο. Κίτρινη στον Νικολόπουλο για διαμαρτυρία. Ορέστης Ορεστιάδας-Νέστος Χρυσούπολης 0-1

33′ Αλλαγή για τον Ορφέα Ξάνθης. Ο Χουσεϊν Ογλού πήρε τη θέση του Πεχλιβάνη.

40′ Γκολ για τον Ορέστη Ορεστιάδας. Ο Θεμελάκης με προβολή ισοφάρισε για τον Ορέστη. Ορέστης Ορεστιάδας-Νέστος Χρυσούπολης 1-1

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου στη Ξάνθη και την Ορεστιάδα. Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-2 και Ορέστης Ορεστιάδας-Νέστος Χρυσούπολης 1-1. Η βαθμολογία με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα έχει ως εξής: Ίασμος 11, Νέστος Χρυσούπολης 8, Ορέστης Ορεστιάδας 5, Oρφέας Ξάνθης 3

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου σε Ξάνθη και Ορεστιάδα.

50′ Αλλαγή για τον Ορφέα Ξάνθης. Στη θέση του Κετσιεμενίδη ο Μιγγίδης.

53′ Γκολ για τον Ορφέα Ξάνθης. Ο Μουμίν Ογλού Τουγιάλ έκανε το σουτ, ο Προδρομίτης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-2

54′ Γκολ για τον Νέστο Χρυσούπολης. Ο Σαλαπάτας διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα. Ορέστης Ορεστιάδας-Νέστος Χρυσούπολης 1-2

55′ Ευκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης. Το σουτ του Χουσεϊν Ογλού πέρασε λίγο άουτ.

57′ Ευκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης. Το σουτ του Μουμίν Ογλού Τουγιάλ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπαϊράμ Ισμαήλ.

61′ Ευκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης. Το σουτ του Χουσεϊν Ογλού έδιωξε σωτήρια ο Μπαϊράμ Ισμαήλ.

63′ Γκολ για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου. Πάσα του Τσέκου στον Παγωνίδη, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-3. Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-3

66′ Ευκαιρία για τον Ίασμο. Τετ-α-τετ του Παγωνίδη, απέκρουσε ο Μαυρόπουλος.

72′ Κίτρινη καρτά για τον Κοτζά Αλή του Ορέστη Ορεστιάδας.

73′ Eυκαιρία για τον Ίασμο. Το σουτ του Τσέκου πέρασε άουτ.

75′ Ευκαιρία για τον Ίασμο. Τετ-α-τετ του Κακουλίδη, απέκρουσε ο Μαυρόπουλος.

76′ Γκολ για τον Ίασμο. Σέντρα Ξενάκη, κεφαλιά του αμαρκάριστου Κακουλίδη και 1-4. Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 1-4

79′ Aλλαγή για τον Ίασμο. Στη θέση του Παγωνίδη μπήκε ο Τουμπά Μπουρχάν.

80′ Αλλαγή για τον Ορφέας Ξάνθης. Ο Πυλέ πήρε τη θέση του Ξανθόπουλου.

83′ Γκολ για τον Νέστο Χρυσούπολης. Ο Καλτσάς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Ορέστης Ορεστιάδας-Νέστος Χρυσούπολης 1-3

83′ Αλλαγή για τον Ίασμο. Στη θέση του Κιουτσούκ Μεμέτ, πέρασε ο Κερασιώτης.

84′ Γκολ για τον Ορφέα Ξάνθης. Ο Μόσχος μείωσε με κεφαλιά σε 2-4. Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 2-4

90+3′ Λήξη των αγώνων σε Ξάνθη και Ορεστιάδα. Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 2-4, Ορέστης Ορεστιάδας-Νέστος Χρυσούπολης 1-3. Η βαθμολογία μετά από 5 αγωνιστικές: Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 11, Νέστος Χρυσούπολης 10, Ορέστης Ορεστιάδας 4, Ορφέας Ξάνθης 3. Πλέον, ο Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου θέλει μόλις ένα βαθμό την ερχόμενη Κυριακή στη Χρυσούπολη για να ανέβει στη νέα Γ’ Εθνική. Το άλλο παιχνίδι Ορέστης Ορεστιάδας-Ορφέας Ξάνθης θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι δύο ομάδες θα αγωνίζονται και τη νέα σεζόν στα αντίστοιχα τοπικά πρωταθλήματα.