Με βασικούς τους Εβρίτες η πρεμιέρα της Εθνικής στο Μουντοβόλεϊ

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης

–  Με απώλειες ήταν η πρεμιέρα της Εθνικής Βόλεϊ στα προκριματικά του 5ου ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, που φιλοξενούνται στη Σουηδία. Εχοντας Ανδρεάδη και Τζούριτς στην αρχική εξάδα, η Εθνική προηγήθηκε με 1-0 σετ, όμως η Νορβηγία πέτυχε την ολική ανατροπή και πήρε …κεφάλι στο σκορ με 2-1, με την Εθνική μας ομάδα να λέει εκείνη την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση και να ξεκινά με νίκη με 3-2 (25-16, 21-25, 21-25, 25-21, 15-09) στην πρεμιέρα της.

Ο Αλέκος Λεώνης ξεκίνησε με πασαδόρο τον Προύσαλη, ακραίους τους Φράγκο και Χριστοφιδέλη, κεντρικούς τους Ανδρεάδη και Πετρέα και διαγώνιο τον Τζούριτς. Ο έλληνας τεχνικός αντικατέστησε στο 2ο σετ τον Ανδρέα Ανδρεάδη με τον Νίκο Σμαραγδή. Στα λίμπερο ο έλληνας τεχνικός χρησιμοποιήσε τον Στεφάνου στην υποδοχή και τον Παπαδημητρίου στην άμυνα.

Όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα,  χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να καταβάλει την αντίσταση της μαχητικής Νορβηγίας στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στον προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Χάλμσταντ της Σουηδίας. Η εθνική μας, που είχε τον Τζούριτς σε καλή μέρα και τον Ανδρεάδη βασικό, μετά το πολύ καλό πρώτο σετ που έκανε, είδε στα επόμενα δύο σετ την αποτελεσματικότητα της στην επίθεση να περιορίζεται αισθητά (από 58% στο πρώτο σετ, είχαμε 38% στο δεύτερο και 30% στο τρίτο) με τους Νορβηγούς στο 2ο και 3ο σετ να έχουν και τους πόντους που πήραν συνολικά από το μπλοκ.

Στο δ’ σετ το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 22-20, αλλά η Εθνική το κατέκτησε και στο τάι μπρέικ το 6-6 έγινε 10-6 χάρις στο καλό μας μπλοκ για να πάρουμε τελικά τη νίκη.Πρώτος σκόρερ ο Τζούριτς με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Φράγκος με 17, Σμαραγδής με 10 και Πετρέας με 13 αντίστοιχα. Από τους Νορβηγούς ο Λόφτεσνες πέτυχε 20 και ο Τβίντε 14. Το Σάββατο (25/5, 16:00) η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Ισλανδία, πριν την …μάχη της Κυριακής με την διοργανώτρια Σουηδία.

Διαιτητές: Κρίστενσεν (Δανία), Ρέινολντς (Β.Ιρλανδία)
Τα σετ: 25-16, 21-25, 21-25, 25-21, 15-9

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Σκοτ Όλσεν): Μόρκεν 3 (3/6 επιθ.), Τβίντε 14 (12/34 επιθ., 2 μπλοκ), Χίλαντ 6 (4/26 επιθ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Μπγιέλαντ 13 (5/9 επιθ., 5 μπλοκ, 3 άσοι), Μπέργκ 8 (4/8 επιθ., 4 μπλοκ), Λόφτεσνες 20 (17/42 επιθ., 1 μπλοκ, 2 άσοι) / Σιντφιόρντ (λ, 73%), Κβάλεν 1 (1 άσο), Χέλαντ-Χάσεν

ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Προύσαλης 3 (1/3 επιθ., 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (8/13 επιθ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ανδρεάδης 6 (3/6 επιθ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 22 (15/48 επιθ., 4 μπλοκ, 3 άσοι), Φράγκος 17 (14/25 επιθ., 3 άσοι), Χριστοφιδέλης 9 (7/23 επιθ., 1μπλοκ, 1 άσο) / Στεφάνου (λ- 61%), Παπαδημητρίου (λ), Κοκκινάκης, Σμαραγδής 10 (7/8 επιθ., 2 μπλοκ, 1 άσο), Φιλίποφ