Ξεχώρισε ο Ο.Φ.Θ.Α. στα 31α Νιόβεια

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Πολλές διακρίσεις απέσπασε ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης στις διοργανώσεις Grand Prix και Petit Prix, όπου συμμετείχε με 20 κολυμβητές και κολυμβήτριες.

Στο Grand Prix (Ανδρών-Γυναικών) συμμετείχαν 6 κολυμβητές, που προκρίθηκαν σε τελικούς και κατέκτησαν 8 μετάλλια (1 χρυσό-3 ασημένια-4 χάλκινα)! κάνοντας και εδώ ρεκόρ! Καταπληκτική εμφάνιση έκαναν οι κολυμβητές και κολυμβήτριες του ΟΦΘΑ στη σκυταλοδρομία 8Χ50 ελεύθερο (4 άνδρες και 4 γυναίκες μαζί), όπου μετά από συγκλονιστική κούρσα και συναγωνισμό 8 ομάδων, πήραν τελικά το χάλκινο μετάλλιο πίσω από τον ΠΑΟΚ και τον Ηρακλή.

Συγκεκριμένα, ο Αργύρης Τυλιγαδάς μετά το χάλκινο στα 100μ. ύπτιο Ανδρών, πήρε την πρώτη θέση στα 50μ ύπτιο με ατομικό ρεκόρ (26’’ 30) και αποτελεί την κορυφαία επίδοση αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα! Μια επίδοση που τον τοποθετεί σε πρώτη υποψηφιότητα για τους Μεσογειακούς Αγώνες Κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών που θα γίνουν στην Μερσίνη της Τουρκίας. Το μόνο που τον χωρίζει ακόμη από την μεγάλη αυτή διοργάνωση για τη συμμετοχή του με το εθνόσημο στο στήθος, είναι το διεθνές κολυμβητικό meeting «Ακρόπολις», που είναι και ο τελευταίος αγώνας πρόκρισης. Η βαλκανιονίκης Ειρήνη Μπράμου κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 100 και 200μ ύπτιο Γυναικών και το χάλκινο στα 50μ. ύπτιο. Η Χρυσάνθη Τυλιγάδα πήρε ασημένιο μετάλλιο στα 400μ Μικτή Ατομική και 1 χάλκινο στα 200μ πεταλούδα Γυναικών. Ο Νίκος Σοφιανίδης βγήκε τρίτος στα 200μ ύπτιο Ανδρών, ενώ πολλές υποσχέσεις άφησε ο Χρήστος Παπαδόπουλους με την πρόκριση του σε τρεις τελικούς και την τέταρτη θέση στα 200μ Μικτή Ατομική, όπως και η Αγγελίνα Δραμαλίδου, που βρήκε έβδομη στον τελικό των 50μ πρόσθιο Γυναικών.

Στο Petit Prix, οι κολυμβητές και κολυμβήτριες που μπήκαν στην πρώτη τριάδα στις κατηγορίες τους είναι οι εξής:

Τυλιγαδά Χρυσάνθη(Νεανίδων): 200ΜΑ(1η), 100πετ(2η)
Μπαδάνη Μαρίνα(Παγκορασίδων Β’): 100πετ(1η), 200ΜΑ(1η), 200πετ(1η), 50πετ(1η)
Καδόγλου Μαρίνα(Παγκορασίδων Α’): 100πετ(1η), 200ΜΑ(1η), 200πετ(1η),400ΜΑ(1η)
Μπράμου Ειρήνη(Κορασίδων): 200ύπ(1η ), 200ΜΑ(1ος)
Ζελεσκίδης Αποστόλης(Παίδων): 200πρ(1ος), 100πρ(2ος), 50πρ(2ος)
Παπαδόπουλος Χρήστος(Παίδων): 50πετ(1ος),
Τσιπλάκης Χρήστος(Παίδων): 400ΜΑ(2ος), 100πετ(3ος), 200ΜΑ(3ος)
Κλεανθίδης Παντελής(Παίδων): 100ελ(2ος), 200ελ(2ος), 50ελ(3ος)