Live: Ορέστης – Ίασμος 0-3 και Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης 2-1 (τελικά σκορ)

Μεταδίδει από την Ορεστιάδα ο Γιάννης Βαβαλικούδης και από την Ξάνθη ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Παρακολουθήστε live την εξέλιξη των αγώνων της πρώτης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική Κατηγορίας. Στον έναν αγώνα παίζουν Ορέστης Ορεστιάδας – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου και στον άλλον Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης. Στο Δημοτικό Γήπεδο Ορεστιάδας είναι ο Γιάννης Βαβαλικούδης, στο γήπεδο του ΑΟΞ ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης και από την Αλεξανδρούπολη συγκεντρώνει τις πληροφορίες και σας τις μεταφέρει ο Λεωνίδας Κάλφας.

Καλησπέρα. Ακριβώς στις 5.00 το απόγευμα ξεκινούν οι αγώνες της πρώτης αγωνιστικής των μπαράζ γιοα την άνοδο στην νέα ενιαία Γ’ Εθνική Κατηγορία. Στον Α’ Όμιλο μετέχουν οι πρωταθλήτριες ομάδες των ΕΠΣ Εβρου, Ροδόπης, Ξάνθης και Καβάλας – μία από της οποίες μετά την ολοκλήρωση ενός μίνι πρωταθλήματος έξι αγωνιστικών θα πάρει το εισιτήριο της ανόδου.

Στην σημερινή πρώτη αγωνιστική στην Ορεστιάδα ο τοπικός Ορέστης φιιλοξενεί τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου, ενώ στην Ξάνθη ο τοπικός Ορφέας φιλοξενεί τον Νέστο Χρυσούπολης. Θα παρακολουθήσουμε μαζί live την εξέλιξη των αγώνων. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς της Ορεστιάδας μεταδίδεται και ραδιοφωνικά από τον Δίαυλο Ροδόπη, όσοι θέλουν να παρακολοθήσουν την περιγραφή των Δημήτρη Μπακιρτζή και Γιώργου Μαυρίδη ας κάνουν κλικ ΕΔΩ.

Η αρχική ενδεκάδα για τον Ορφέα Ξάνθης:  Δημόπουλος, Αδαμίδης, Μαυρόπουλος, Μουμίν Ουμίτ, Μαλαδένης, Κετσεμενίδης, Καραγκιόζης Β, Κουκρή Ογλού, Ξανθόπουλος, Καραγκιόζης Γ, Μουμινογλου Κογιάρ.

Η αρχική ενδεκάδα για τον Νέστο Χρυσούπολης: Αϊβαζίδης, Μπουνταγκίδης, Αϊβαζόγλου, Γαμβρελής, Παυλακάκης, Μανούχος, Εμμανουηλίδης, Σαλαπατάς, Κιοσές, Δεσίλας, Νάνος.

Η αρχική ενδεκάδα για τον Ορέστη Ορεστιάδας: Φιλιππίδης, Νικολόπουλος, Μυλωνάς, Κοτζά Αλη, Αμοιρόπουλος, Πετρόπουλος Σ.,  Χαλιμακούδης, Θεμελάκης, Μεμέτογλου, Πετροπουλος Κ, Ρουσιδης Θ.

Η αρχική ενδεκάδα για τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου: Μπαϊραμ Ισμαήλ, Χασιώτης, Γιαπραχτσής, Γιαννόπουλος, Προδρομίτης, Ξενάκης, Κιουτσούκ Αμέτ, Χατζητουλούσης, Παγωνίδης, Τζέκος, Κακουλίδης.

Διαιτητές στον αγώνα Ορφέα – Νέστου στην Ξάνθη είναι οι Κεπεσίδης, Ζαδος, Κοτούλας από τις Σέρρες.

Διαιτητές στον αγώνα Ορέστη – Ιάσμου στην Ορεστιάδα είναι οι Κοτσάνης, Ζήρδας, Γκοτζαρίδης από την Δράμας.

Περίπου 500 άτομα στην Ορεστιάδα. Βράβευση λίγο πριν την έναρξη του αγώνα του Χαμαλικούδη του Ορέστη από την ΕΠΣ Εβρου.

Περίπου 400 άτομα στο γήπεδο του ΑΟΞ, μοιρασμένα. Δυναμική η παρουσία των οπαδών του Νέστου, περίπου 200 άτομα πήγαν στην Ξάνθη

1′  Εναρξη του αγώνα και στα δύο παιχνίδια

2′  Χαμένο πέναλτι για τον Ορέστη Ορεστιάδας. Το κέρδισε ο Χαλιμακούδης σε ανατροπή του από τον Προδρομίτη, Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, αλλά απέκρουσε ο Μπαϊράμ Ισμαήλ. Μένει το 0-0.

6′  Ευκαιρία για τον Νέστο Χρυσούπολης: Ο Σαλαπάτας το σουτ, αποκρούει ο Δημόπουλος, ο Κιοσές δεν τα καταφέρνει από κοντά.

7′ Δοκάρι για τον Ίασμο. Μακρινό φάουλ του Γιαννόπουλου, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

8′ Ευκαιρία για τον Νέστο Χρυσούπολης, Σουτ του πλασέ από πλάγια, αλλά άστοχο.

17′ Μικροένταση στην Ξάνθη. Ο Σαλαπάτας για τον Νέστο βγήκε τετατετ αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και προκλήθηκε ένταση με διαμαρτυρίες εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου

21′  Γκολ ο Ίασμος. Με εκτέλεση φάουλ του Ξενάκη. Ορέστης Ορεστιάδας – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-1.

21′ Ευκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης, με τον Τουγιαρ, απέκρουσε ο Αϊβαζίδης

26′  Ευκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης. Βολίδα του Τουγιαρ από αριστερά, αποκρουει ο Αϊβαζιδης, ριμπάουτ Καραγκιόζη που πλασάρει αλλά σώζει και πάλι με  νεα εντυπωσιακή διπλή επέμβαση ο Αϊβαζιδης

28′  Ευκαιρία για τον Ορέστη. Σουτ Ρουσίδη από καλή θέση, σε κόρνερ ο Ιάσμος.

29′ Ευκαιρία για τον Ορέστη. Σουτ Πετρόπουλου Κ., μπλοκαρε ο Μπαιραμ Ισμαήλ.

29′  Δοκάρι για τον Ορφέα Ξάνθης. Ο Τουγιάρ εκτελεί φάουλ αλλά σημαδεύει την οριζόντια δοκό.

32′ Ευκαιρία για τον Νέστο Χρτσούπολης. Ο Κιοσες τετατετ, πασαρει στον Δεσίλα αλλά με τάκλιν αυτοθυσίας σώζει ο Ουμίτ.

44 Γκολ ο Ορφέας Ξάνθης. Με γυριστό σουτ, ο Γιάννης Καραγκιόζης γράφει το 1-0 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης 1-0.

45+1′  Τέλος ημιχρόνου και στα δύο παιχνίδια. Αποτελέσματα ημιχρόνου: Ορέστης Ορεστιάδας – Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-1 και Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης 1-0.

46′  Έναρξη δευτέρου μέρους στην Ορεστιάδα. Ο Ορέστης ξεκίνησε με μια αλλαγή. Ο Δαρβούδης πήρε τη θέση του Αμοιρόπουλου.

49′ Γκολ ο Ορφέας Ξάνθης. Σουτ του Ξανθόπουλου από τα δεξιά, στο γάμα του τέρματος της Χρυσούπολης.  Ορφέας Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης 2-0.

55’ Αλλαγή για τον Νέστο Χρυσούπολης. Ο Κοντοπόδης στη θέση Μαλούχου

57′ Ευκαιρία για τον Ορέστη. Σουτ του Θεμελάκη, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπαϊράμ Ισμαήλ.

60’ Αλλαγή για τον Ορφέα Ξάνθης. Ο Χουσεϊν Ογλου στην θέση του Αβραμίδη

62′ Ευκαιρία για τον Ορέστη. Φάουλ του Θεμελάκη μπλοκάρε ο Μπαϊράμ Ισμαήλ.

62’ Αλλαγή για τον Νέστο Χρυσπύπολης. Ο Σερήφ στην θέση του Νάνου.

63′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ορέστη. Ο Δοϊνούδης πήρε τη θέση του Ρουσίδη Θ.

63’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ορφέα Ξάνθης με τον Χουσεΐν Ογλου να βγαίνει τετατετ αλλά να μην σκοράρει.

67′ Γκολ για τον Νέστο Χρυσούπολης. Ο Σερίφ μείωσε σε 2-1 μετά από γύρισμα του Παγιωτέλη. Ορφέας Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης 2-1

68′ Ευκαίρια για τον Ίασμο. Το σουτ του Κιουτσούκ Αμέτ κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φιλιππίδη.

72′ Γκολ για τον Ίασμο. Ο Παγωνίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Ορέστη και έκανε το 0-2. Ορέστης Ορεστιάδας-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-2

78’ Aλλαγή για τον Ορφέα Ξάνθης. Βγαινει ο Μουμιν Ουμιτ, μπαινει Καραγιώργης

78′ Tρίτη αλλαγή για τον Ορέστη. Ο Καστρινός πήρε τη θέση του Νικολόπουλου.

80’ Γυρισμα από δεξιά του Κοντοπόδη, εξεπαφής ο Κιοσές, πάνω από τα δοκάρια

83′ Αλλαγή για τον Ορέστη. Ο Εμρά πήρε τη θέση του Παγωνίδη.

85′ Γκολ για τον Ίασμο. Ο εορτάζων Θωμάς Τσέκος με όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ κάνει το 0-3. Ορέστης Ορεστιάδας-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-3

86′ Ευκαιρία για τον Ίασμο. Ο νεοεισελθών Εμρά δε μπόρεσε να κάνει το 0-4.

88′ O Xoυσεϊν Σελήμ πήρε τη θέση του Γιαπραχτσή.

90′ Αλλαγή για τον Ορφέα Ξάνθης. Βγαίνει ο Ξανθόπουλος, μπαίνει ο Πυλές

91′ Ευκαιρία για το Νέστο Χρυσούπολης στις καθυστερήσεις. Σουτ του Δεσύλα, απέκρουσε ο γκολκίπερ του Ορφέα.

91′ Ευκαιρία για τον Ίασμο. Ο Φιλιππίδης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Εμρά.

93′ Λήξη του αγώνα στην Ορεστιάδα, Ορέστης Ορεστιάδας-Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου 0-3

93′ Λήξη του αγώνα και στη Ξάνθη, Ορφέας Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης 2-1