Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε η Εθνική Εφήβων των 4 Εβριτών

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Γιώργος Πανταζίδης

–  Αν και έφτασε μια ανάσα από το να προηγηθεί στο σκορ, η εθνική ομάδα των Εφήβων ηττήθηκε τελικλα με 3-0 σετ από την Ρωσία στην Ανάπα, κατέλαβε την τιμητική δεύτερη θέση στον Α’ προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αλλά δεν πήρε την πρόκριση, που πήγε στην γηπεδούχο και πανίσχυρη ρωσική ομάδα.

Οι Ρώσοι …μπλόκαραν στην κυριολεξία την Εθνική Ομάδα και ιδίως τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, αφού είχαν 15 έναντι 7 μπλοκ και με τον Πολετάεφ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση πέτυχαν το τέσσερα στα τέσσερα. Ο Ραφ έμεινε στους πέντε πόντους ενώ άλλους δύο πέτυχε ο Χατζόπουλος, ενώ έπαιξαν και οι άλλοι δύο εβρίτες Δαλακούρας και ο πασαδόρος Κασαμπαλής.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε στο 1ο σετ είχε σετ μπολ με 24-23, όμως στις λεπτομέρειες έχασε με 26-24, γεγονός που το επηρέασε αρνητικά στη συνέχεια. Στο δεύετρο σετ η Ρωσία προηγείτο με 21-13, όμως ένα σερί 5-0 των παικτών του Σωτήρη Δρίκου μείωσαν τη διαφορά στους τρεις, 18-21. Στο τρίτο σετ η Ελλάδα είχε ελαφρώς το προβάδισμα στο σκορ μέρχι το 18-17, εκεί όπου οι Ρώσοι με 4-0 σερί έκαναν το 18-21 και κάπως έτσι έφτασαν στο …τρίποντο που τους χάρισε την πρόκριση.

Διαιτητές: Αρό (Φινλανδία), Μπακούνοβιτς (Λευκορωσία)

Τα σετ: 24-26, 19-25, 20-25

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Μαυραγάνης 3 , Κοκκινάκης 10, Λιόντας 2, Στίγγας 7, Τζιουμάκας 8, Κουμεντάκης 5 / Ζήσης (λ, 43%), Χατζόπουλος 2, Πρωτοψάλτης 8, Κασαμπαλής, Δαλακούρας Α.

ΡΩΣΙΑ (Σλιαπνίκοφ): Νικίτιν 12, Πολετάεφ 23, Μπικόφσκι 8, Φεοκτίστοφ 4, Πάνκοφ 2, Κουρκάεφ 5 / Βολκόφ (λ, 63%), Ποντλένσνικ