Live: Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη 3-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από την Αθήνα ο Γιάννης Γιαγκίνης

–  Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα μπαράζ ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Ξάνθη για την κατάκτηση της έκτης θέσης στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας. Ο Γιάννης Γιαγκίνης βρίσκεται στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και συνεπικουρούμενος από τους συνεργάτες του thrakisports Κώστα Πιτιακούδη και Δημήτρη Αρβανιτίδη, που επίσης βρίσκονται στο γήπεδο, θα σας μεταφέρουν όλα όσα θα συμβούν στον αγώνα…

Με τα πολλά, θα διεξαχθεί τελικά κανονικά το μπαράζ ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Skoda Ξάνθη αν και πρίν από λίγο υπήρξαν μικρής έκτασης επεισόδια στην πλατεία της Νέας Σμύρνης τα οποία όμως έληξαν άμεσα με την παρέμβαση της αστυνομίας καθώς στα πέριξ του γηπέδου βρίσκεται ισχυρή αστυνομική δύναμη για παν ενδεχόμενο.

Υπενθυμίζεται ότι αργά το βράδυ της Τετάρτης κάποιοι “γνωστοί-άγνωστοι” εισέβαλαν στο αστυνομοκρατούμενο γήπεδο και προκάλεσαν φθορές στον αγωνιστικό χώρο, πετώντας μπογιές και… καρφιά. Μετά από εργασίες από τους υπευθύνους του σταδίου αλλά και την πρωινή σύσκεψη ασφαλείας που πραγματοποιήθηκε, ο αγώνας θα διεξαχθεί κανονικά.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Skoda Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Βάλας, Παίτο, Γούτας, Κομεσίδης, Φλίσκας, Ντιέ, Μάνταλος, Μαρίν, Μαρσελίνιο, Σολτάνι.

ΠΑΟ (Γιάννης Βονόρτας): Καρνέζης, Σειταρίδης, Μπουμσονγκ,Τριανταφυλλόπουλος, Μαρίνος, Σό, Ζεκά, Λαγός, Ντίνας, Φιγκερόα,Μπαρμπαρούσης

Ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο. Ζήτημα αυτή τη στιγμή να βρίσκονται 500 οπαδοί του Παναθηναϊκού και όλοι έχουν το νου τους στα όσα γίνονται έξω από το γήπεδο, όπου μάλλον συνεχίζονται οι συμπλοκές της αστυνομίας με οπαδούς του Πανιωνίου.

1′  Εναρξη του αγώνα

8′ Το πρώτο σουτ στο ματς με τον Ντιέ να εκτελεί από μακριά ένα φάουλ και να στέλνει την μπάλα άουτ

10′  Χωρίς την μεγάλη φάση κυλάει το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η Ξάνθη έχει ξεκινήσει καλύτερα, κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες στο κέντρο, χωρίς όμως να έχει γίνει έτσι και αλλιώς κάποια φάση μπροστά και στις δύο εστίες

19′  Πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς για την Ξάνθη με τον Μαρσελίνιο να φεύγει από αριστερά και να στέλνει με σουτ την μπάλα ελάχιστα άουτ

22′  Πρώτο σουτ και για τον Παναθηναϊκό στο ματς με τον Λαγό να το κάνει και να στέλνει τη μπάλα άουτ

28′  Γκολ για τον Παναθηναϊκό με τον Ζέκα., που συνδυάστηκε άψογα με τον Μπαρμπαρούση  1-0.

32′  Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό με τον Μπαρμπαρούση. Πιάνει το δυνατό σουτ αλλά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν, μετά σκάει κάτω και στην συνέχεια ο Λαγός την έστειλε άουτ

40′ Αποβολή για τον Ντιέ με απευθείας κόκκινη κάρτα, επειδή κλότσησε τη μπάλα στον πεσμένο Ζέκα. Ανάβουν τα αίματα, μικροσυμπλοκές στον αγωνιστικό χώρο. Η Ξάνθη θα συνεχίσει με 10 παίκτες. Υπενθυμίζουμε ότι ο Ντιε είχε πετύχει το γκολ της νίκης της Ξάνθης επί του Παναθηναϊκού στην Αθήνα, πριν περίπου τέσσερις μήνες.

45+1′  Τέλος του πρώτου μέρους με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 με γκολ του Ζέκα, να έχει δοκάρι και τη Ξάνθη να παίζει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντιέ. Αναμένεται ενδιαφέρον δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Ξάνθη είναι αλήθεια ότι βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο αναφορικά με την κατάληχψη της έκτης θέσης.

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου με αλλαγή γφια την Ξάνθη. Εξω ο Μαρίν, μέσα ο Ντάνι

48′ Ωραία σέντρα από τον Σεϊταρίδη με τον Ντίνα να κάνει την κεφαλιά από καλή θέση αλλά να στέλνει τη μπάλα άουτ

54′ Έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Σο με τον Λοντίγκιν όμως να μπλοκάρει τη μπάλα

57′ Αλλη μια υποψία ευκαιρίας του Παναθηναϊκού. Η Ξάνθη δεν δείχνει ικανή να μπορέσει με αξιώσεις να φτάσει στην εστία του Καρνέζη, για να ισοφαρίσει. Παίζει και με δέκα άλλωστε…

59′  Τεράστια ευκαιρία για τη Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο φεύγει στην κόντρα μετά από πάσα του Μάνταλου, περνάει τον Καρνέζη που είχε βγει πολύ έξω, πήγε προς τα πλάγια κάνοντας το πλασέ και ο Τριανταφυλλόπουλος με προβολή έσωσε την ομάδα του κρατώντας το μηδέν

61′  Γκολ ο Παναθηναϊκός με τον Ζέκα. Διπλασιάζει τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του με ωραίο σουτ από αριστερά, που κόντραρε όμως στον Γουτα και άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα να μην μπορεσει να αντιδράσει ο Λοντίγκιν. 2-0.

63′ Αλλαγή για την Ξάνθη. ¨Εξω ο Σολτάνι, μέσα ο Σμιθ. Δευτερόλεπτα πιο πριν ένα σουτ του Μάνταλου πέρασε άουτ.

70′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ονουάτσι στη θέση του Μάνταλου, που σήμερα δεν ήταν τόσο καλός όσο ήλπιζαν οι οπαδοί της Ξάνθης

71′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, Ο Εσπάρθα παίρνει τη θέση του (θρακιώτη, για να μην ξεχνιόμαστε) Θανάση Ντίνα.

76′  Εντυπωσιακό γκολ για χαϊλάιτς για τον Παναθηναϊκό με τον Φιγκερόα. Ο Αργεντίνος έπιασε έναν κεραυνό πολλά μέτρα έξω από την περιοχή και δεξιά, στέλνοντας με εντυπωσιακό φάλτσο την μπάλα στο… γάμα του Λοντίγκιν που έμεινε άγαλμα και κοίταζε χωρίς να μπορεί να αντιδράσει

79′  Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκω ο Φιγκερόα που αποθεώνεται, μέσα ο Φορναρόλι.

83′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καζιγιάμα παίρνει τη θέση του Ζέκα που επίσης αποθεώνεται, έχοντας πετύχει δύο γκολ σήμερα, τα δύο πρώτα για τους πράσινους.

89′ Πολύ ωραία προσπάθεια για τους «πράσινους» με τον Καζιγιάμα να πασάρει στον Λαγό, αυτός να πατάει για τον Φορναρόλι που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Λοντίγκιν

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1′ Ευκαιρία για την Ξάνθη να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Μαρσελίνιο.

90+3′  Τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα Παναθηναϊκός – Ξάνθη 3-0 στο μπαράζ.

Ο Παναθηναϊκός τερματίζει έκτος, η Ξάνθη στην έβδομη θέση, μια πάνω από τον όγδοο Πανθρακικό. Πλέον το ευρωπαϊκό εισιτήριο πηγαίνει στους πράσινους, ενάν και εφόσον βέβαια αφενός ο ΠΑΣ Γιάννενα δεν αδειοδοτηθεί, αφετέρου ο Παναθηναϊκός καταφέρει να πάρει άδεια. Γιατί παίζει και αυτό το ενδεχόμενο, οπότε η Ξάνθη αν και έβδομη, δεν αποκλείεται τον Ιούλιο να παίζει Ευρώπη…

Μείνετε μαζί μας. Ακολουθεί πλούσιο ρεπορτάζ από την Νέα Σμύρνη…