Απουσίασε ο Τόρο και γκέλαρε η Ρόμα

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

Το γκολ του Οσβάλντο στην Φλωρεντία επέτρεψε στην Ρόμα να πλησιάσει στην βαθμολογία τους “Βιόλα”, όμως λίγες μέρες αργότερα ήρθε η Κιέβο να τα διαλύσει όλα για την ομάδα του Βασίλη Τοροσίδη.

Οι “τζαλορόσι” με τον ξανθιώτη ποδοσφαιριστή αλλά και τον έτερο έλληνα Ταχτσίδη να μην αγωνίζονται ούτε λεπτό, γνώρισαν την ήττα στην έδρα τους, στο πρώτο ματς της 36ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες ήταν στο 0-0 μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως ο Τερό σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην Κιέβο, βάζοντας σε μπελάδες τους Ρωμαίους. Συγκεκριμένα, η ομάδα της αιώνιας πόλης κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης, αφού καραδοκούν οι Ουντινέζε και η Λάτσιο.

Βέβαια, ακόμα και αν δεν εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο από το πρωτάθλημα, αξίζει να θυμίζουμε ότι υπάρχει και ο τελικός του Coppa Italia που θα δώσει επίσης σε μια εκ των Ρόμα ή Λάτσιο το τρόπαιο και ένα εισιτήριο για το Europa League.