Πρωτιά Παναχαϊκής στα μπαράζ ανόδου

Ανταπόκριση από Ορεστιάδα: Γιάννης Βαβαλικούδης

– Η Παναχαϊκή πήρε την πρωτιά στον όμιλό της και το ίδιο έκανε και στο ειδικό τουρνουά ανόδου, καθώς με την αποψινή της νίκη επί της ΑΕΚ (3-2 σετ) εξασφάλισε την κορυφή, με την Ένωση να μένει στη δεύτερη θέση, ολοκληρώνοντας εδώ τις υποχρεώσεις της στην Α2.

Του χρόνου και οι δύο ομάδες θα είναι στη Volley League, ενώ η Ορεστιάδα που φιλοξενεί το τελευταίο τουρνουά, έμεινε εκτός ανόδου και αύριο θα αποχαιρετήσει τον κόσμο της για φέτος κόντρα στην Παναχαϊκή.

Στο πρώτο σετ του αποψινού αγώνα, οι Πατρινοί έκαναν… ό,τι ήθελαν, έφτασε γρήγορα σε νταμπλ σκορ (20-10) και έκανε το 1-0 με 25-14. Στο δεύτερο, η ΑΕΚ πίεσε από τη θέση του σερβίς και πήρε το προβάδισμα (15-8, 19-13) φτάνοντας στο 25-21 για το 1-1. Στο τρίτο σετ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με πάνω από δύο πόντους. Αυτά ως το 21-21. Εκεί ανέλαβε δράση ο Ρουμελιωτάκης που με επιθέσεις και άσο έκανε το 24-21, με τον Καπίρη να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 25-22 και το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο επόμενο ξανά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, με την Παναχαϊκή να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αντιπάλων για το 19-13. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και οι Πατρινοί πανηγύρισαν με 25-17 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Στο… έξτρα σετ, η Παναχαϊκή έφτασε στο 8-5, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με δύο άσους του Καπίρη (8-8). Το τάι μπρέικ και το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στον άσο του Παναγιώτη Ρουμελιώτη (13-10) πριν γίνει με μπλοκ το τελικό 15-10 για το 3-2.