Live: 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης – 1ο ΓΕΛ Πετρούπολης 3-0

Παρακολουθήστε ζωντανά από το thrakisports την εξέλιξη στον τελικό του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Πετοσφαίρισης ανάμεσα στο 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης και το 1ο ΓΕΛ Πετρούπολης, που φιλοξενείται στο γήπεδο της ΕΑ Πατρών.

Καληπέρα. Από το thrakisports θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη στον μεγάλο τελικό του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος Βόλεϊ, πάντα κοντά στους μαθητές και τους φοιτητές της Θράκης, όπως κάναμε πριν ένα μήνα με τον τελικό του ΕΠΑΛ Ορεστιάδας στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου της Αθήνας ή και με τον τελικό του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου στο Πανελλήνιο Φοιτητικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ της Κοζάνης.

Οι παίκτες του 3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης φλερτάρουν με τον πρώτο τίτλο σε σχολικό πρωτάθλημα εδώ και σχεδόν 30 χρόνια, από το μακρινό 1984. Και το σημαντικό είναι ότι στον χθεσινό ημιτελικό νίκησαν τον κακό τους δαίμονα, το Ελληνικό Κολέγιο της Θεσσαλονίκης που πάντα τους κέρδιζε στο ταϊ μπρέικ την τελευταία δεκαετία στερώντας τους το τρόπαιο. Στον μεγάλο τελικό αντιμετωπίζουν το 1ο ΓΕΛ Πετρούπολης.

H ΣΥΝΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟ 3ο ΓΕΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Παντίρης, Χαραλαμπίδης, Γκαρνέτας, Κεσκίνης, Κασαμπαλής, Μαυροβόλτσιος και Χριστοηλίας (λ).

Τυπικά γηπεδούχος είναι η ομάδα του Έβρου, οπότε πρώτο θα αναφέρεται το 3ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης και δεύτερο το 1ο ΕΠΑΛ Πετρούπολης.

1ο σετ: 1-0, 2-1, 8-6, 13-7, 16-8 (νταμπλ σκορ για το ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης), 25-14 σε 17 λεπτά και 1-0 μπροστά στο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης.

2ο σετ:  8-6 (όπως ακριβώς και στο πρώτο σετ στο ίδιο σημείο), 16-12, 17-12, πολλές αλλαγές με δοκιμή και αρκετών από τον πάγκο, 25-18 σε 17 λεπτά και 2-0 μπροστά το ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης.

3ο σετ:  8-4 (αυτή τη φορά ξεκινά από νωρίς να παίρνει διαφορά το ΓΕΛ, βαδίζει ολοταχώς για την κούπα), 16-11, 17-11, 21-15, 21-15, 22-15, 23-15 και δεν χάνεται η κούπα, 23-16 με πολλά χαμένα σερβίς για την ομάδα του Έβρου, 23-17,  24-17 και οκτώ ματς μπολ, 24-18, 25-18 και τέλος. Το 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης είναι πρωταθλητές Ελλάδας!!!

Μείνετε συντονισμένοι. Ακολουθεί πλούσιο ρεπορτάζ από το thrakisports…