Τριάρα του Ορφέα στα Κιμμέρια για την ΕΠΣ Ξάνθης

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Χωρίς να πραγματοποιήσει την καλή εμφάνιση που ενδεχομένως να μαρτυρά το ευρύ σκορ, ο Ορφέας Puma  Ξάνθης νίκησε με 3-0 στο γήπεδο του ΑΟΞ την μαχητική ομάδα του Εθνικού Κιμμερίων.

Όπως αναφέρει το ρεπορτάζ του Νίκου Καλαϊτζόγλου στο xanthisports, στο 16′ μετά απο αδράνεια στο κέντρο των φιλοξενούμενων, ο Σουκρή έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πολύ ωραία πάσα τροφοδότησε τον Μόσχο, ο οποίος νίκησε με δυνατό σουτ τον Μαλκότς γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι απο αδράνεια των φιλοξενουμένων, ο Ορφέας ευτύχησε να καθαρίσει το παιχνίδι απο νωρίς με τους Γιάννη Καραγκιόζη στο 59′ (πολύ όμορφο πλασέ) και Τουγιάλ στο 66′ (δυνατό σουτ έπειτα απο πάσα του Ξανθόπουλου). Έτσι γράφτηκε το τελικό 3-0, που σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής στην ΕΠΣ Ξάνθης (τα υπόλοιπα παιχνίδια διεξάγονται στις 16:30 το απόγευμα της Κυριακής).