Κέρδισε τις εντυπώσεις, έχασε τον αγώνα…

Αποστολή στην Αθήνα: Γιώργος Πανταζίδης

–  Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος αλλά ο Εθνικός ήταν αυτός που κέρδισε εντυπώσεις και σκόρπισε χαμόγελα στον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volley League.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης άργησε να μπει στο παιχνίδι αλλά για δυόμισι σετ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση δημιουργώντας πονοκεφάλους στους Πειραιώτες. Και αν είχε κερδίσει το 2ο σετ η εξέλιξη θα μπορούσε να ήταν διαφορετική.

Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 4ο σετ με 6-10 αλλά εκεί δεν άντεξε στην πίεση του Ολυμπιακού. Και από εκεί και πέρα, όταν γύρισε εις βάρος των Εβριτών το σκορ, προτιμήθηκε να κρατηθούν δυνάμεις για το δεύτερο παιχνίδι του Σαββάτου.

Φοβισμένος, νωθρός και εκτός κλίματος εμφανίστηκε ο Εθνικός στο ξεκίνημα του αγώνα. Έχοντας εκτός παιχνιδιού τον Σιδηρόπουλο και βασικό τον Βλαχόπουλο, βρέθηκε πισω στο σκορ απόό την αρχή. Το αρχικό 5-4 έγινε πολύ γρήγορα 12-4 με τους παίκτες του Εθνικού να αντιμετωπίζουν επιθετικά προβλήματα, να μην μπορούν να τελειώσουν επιθέσεις, ενώ δεν δούλεψαν μπλοκ και άμυνα. Το σκορ υπερ του Ολυμπιακού πήρε διαστάσεις και το 25-18 ήρθε εύκολα για την ολοκλήρωση του πρώτου σετ..

Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Ο Εθνικός παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο, με την ομάδα να είναι πιο ισορροπημένη και να δουλεύει εξαιρετικά το μπλοκ, ενώ η επίθεση ήταν αποτελεσματική. Οι Εβρίτες πήραν προβάδισμα στο σκορ με 13-17 και 17-20 και 18-21. Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ένα σερί 3-0 ισοφάρισε αλλά επίθεση του Κόβατς και μπλοκ του Γραμματικάκη έδωσαν την πρώτη ευκαιρία για σετ μπολ στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Το 22-24 έγινε όμως 24-24 και τελικά ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το σετ με την άουτ επίθεση του Κουμεντάκη και το μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ σε κόντρα επίθεση.

Ο πολύ καλός ρυθμός του Εθνικού συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη να μην έχουν διάθεση να παραιτηθούν από το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 4-7 και 8-13 για να αυξήσουν τη διαφορά με μπλοκ και κόντρα επίθεση του Ράιτς στο 14-19. Ο Εθνικός με προσοχή και σοβαρότητα και με επιθέσεις των Κουμεντάκη και Ράιτς έφτασε στο 21-15 μειώνοντας το σκορ.

Η εντυπωσιακή απόδοση του Εθνικού συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Με εξαιρετική υποδοχή που κρατείται σε υψηλά επίπεδα, και με σούπερ Κουμεντάκη έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ για να πάρει αέρα 4 πόντων(6-10). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Ποτόσνικ στο σερβίς όχι απλά ισοφάρισε αλλά πέρασε μπροστά με 11-10 για να σπάσει το σερί ο Ράιτς.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ κατάσταση τον Ποτόσνικ που είχε περάσει αλλαγή αντί του Κοκκινάκη και έφτασαν στο 16-12. Η υποδοχή άρχισε να προδίδει τους παίκτες του Μουστακίδη και η διαφορά μεγάλωσε φτάνοντας στο 19-15. Εκεί ο προπονητής του Εθνικού φάνηκε να πετά λευκή πετσέτα στο μας περνώντας τους αναπληρωματικούς του, τους Βλαχόπουλο, Κυριακίδη, Κώστα Δαλακούρα και τον δεύτερο λίμπερο Κοντοστάθη. Αποτέλεσμα; 25-17 και 3-1 σετ.

Πλέον οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους στο κλειστό του Ρέντη για το βράδυ του Σαββάτου (6/4, 20:00) στο δεύτερο μεταξύ τους  παιχνίδι, που θα μεταδοθεί και πάλι ζωντανά από το Novasports 7 και φυσικά το thrakisports.

Διαιτητές: Καραμπέτσος, Ονόπας.
Tα σετ: 25-18, 27-25, 21-25, 25-17
ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 2 άσσοι, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Δημ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 17 (15/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 77% υπ.), Τζούρισιτς 10 (8/12, 2 μπλοκ), Φιλίποβ 2 (2 άσσοι), Κοκκινάκης 8 (7/15, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Γιορντάνοφ 22 (19/31, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (10/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος)/ Στεφάνου (λ. – 77% υπ., 69% άριστες), Μαρούλης, Πότοκνικ 5 (3/6, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 21 (19/35, 2 μπλοκ), Κόβατς 7 (5/8, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 9 (7/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βλαχόπουλος, Δαλακούρας Αν. 13 (9/17, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ.), Κουμεντάκης  16 (14/27, 2 μπλοκ, 57% υπ) / Μίτρεφ (λ. – 68% υπ., 55% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2), Γραμματικάκης 1 (1/1), Κυριακίδης.