Νίκησε η Ροδόπη αλλά έχασε η Βασίλισσα και έμεινε όνειρο η άνοδος…

Μπορεί η Ροδόπη ’87 να κέρδισε και να έκανε το καθήκον της, ωστόσο δεν ήρθε το δώρο που περίμενε από την έτερη ομάδα της Θράκης, την Βασίλισσα στην Ξάνθη. Η τελευταία ηττήθηκε με 0-3 από τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας και έτσι η ομάδα της Ημαθίας ανεβαίνει ως πρώτη στην Β’ Εθνική.

Στο δημοτικό γήπεδο του Κουτσού, η Βασίλισσα ηττήθηκε με 0-3. Ήδη από το 5ο λεπτο η Παπαδοπούλου είχε πετύχει το γκολ που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη τίτλου και πριν βγει το ημίχρονο, στο 39, η Σπυριδωνίδου έκανε δύο τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Η Μουρατίδου στο 88′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Αγίας Βαρβάρας, που σήμανε και την κατάκτηση του τίτλου.

Την ίδια ώρα στην Κοζάνη η Ροδόπη ’87 επικρατούσε με 1-3 του τοπικού ΠΑΟΚ. Δύο τέρματα για την ομάδα της Κομοτηνής, που προηγήθηκε με 0-2 από το ημίχρονο, πέτυχε η Βίκυ Περιβολοπούλου και ένα η Μανέτα. Τέλος, στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου της τελευταίας αγωβιστικής της Γ’ Εθνικής η ΑΕ Καλυβίων Αμαζόνων κέρισε 8-0 τα Μετέωρα.