Live: Όλοι αγώνες της Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Μεταδίδει ο Νεκτάριος Αμποβιανίδης  –

Παρακολουθήστε live από το thraklisports την εξέλιξη σε όλους τους αγώνες της δεύτερης αγωνιστικής του ομίλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ για τις θέσεις 1-4 (Πανσερραϊκός – Ασπίδα Ξάνθης και Χρυσούπολη – Εθνικός Αλεξανδρούπολης).

Παράλληλα θα σας ενημερώνουμε για την εξέλιξη και στον αγώνα ΑΕΚ Κομοτηνής – Φιλία Ορεστιάδας, που διεξάγεται για τις θέσεις 5-8.

Ειδικά οι αγώνες των θρακιώτικων ομάδων για τις θέσεις 1-4 είναι εξαιρετικά κρίσιμοι, αφού αμφότερες είχαν κερδίσει την πρώτη αγωνιστική και εφόσον διπλασιάσουν τις νίκες, θα πάνε για ένα μεγάλο μεταξύ τους ντέρμπι το άλλο Σάββατο, που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει ποια ομάδα θα κάνει παρέα στον ΓΑΣ Κομοτηνή στην Γ’ Εθνική την επόμενη σεζόν.

Η πεντάδα της Ασπίδας Ξάνθης για το ματς με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες:  Οικονόμου, Καραμπέκης, Λιβιτσιανός, Παπαρης, Κοττάκης.

Η πεντάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης για το εκτός έδρας ματς με την Χρυσούπολη:  Ξένος, Τελούδης, Πομακάκης, Δελχανίδης, Μπανταλίδης

1ο δεκάλεπτο:

Χρυσούπολη – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 19-6 (με σερί 9-0 στο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους),

Πανσερραϊκός – Ασπίδα Ξάνθης 24-20 (ο αγώνας πήγαινε πόντο – πόντο και στο τέλος πήρε την μικρή διαφορά ο Πανσερραϊκός),

2o δεκάλεπτο:

Χρυσούπολη – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 28-22 (διατηρούν διαφορά έξι πόντων στο ημίχρονο οι καβαλιώτες, απόρροια του κακού ξεκινήματος του Εθνικού, ανέβηκαν όμως στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ψαλιδίστηκε η διαφορά)

Πανσερραϊκός – Ασπίδα Ξάνθης 40-38  (συνεχίζει να γίνεται μεγάλη μάχη στις Σέρρες, με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο και όλα να δείχνουν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες)

3ο δεκάλεπτο

Χρυσούπολη – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 37-38 (το μεγάλο come back για τους εβρίτες που προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου)

Πανσερραϊκός – Ασπίδα Ξάνθης 65-55 (πήρε σχετική διαφορά ο Πανσερραϊκός ανεβαίνοντας στα ριμπάουντ και έχοντας δαιμονιώδη ευστοχία στα σουτ)

4ο δεκάλεπτο

Χρυσούπολη – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 54-56 (τελικό αποτέλεσμα – πολύ πιο δύσκολα από ό,τι αναμένονταν, ο Εθνικός παίρνει μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη που κρίθηκε στο τελέυταίο δευτερόλεπτο και θα πάει ως πρωτοπόρος και αήττητος στο θρακιώτικο ντέρμπι με την Ασπίδα)

Πανσερραϊκός – Ασπίδα Ξάνθης 81-76  (τελικό αποτέλεσμα, μεγάλη νίκη για τους σερραιους αλλά πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, που κρίθηκε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και η γηπεδούχος ομάδα πήρε μια σχετική διαφορά ασφαλείας που δεν μπόρεσαν να καλύψουν οι ξανθιώτες).