Θρίαμβος! Κόσμιο και Σουφλί στη νέα Γ’ Εθνική!!!

Τη συμμετοχή δύο ομάδων, οι οποίες μπορεί να γίνουν περισσότερες μετά τη διεξαγωγή των μπαράζ ανόδου των πρωταθλητών των τοπικών ΕΠΣ, στη νέα ενοποιημένη Γ’ Εθνική Κατηγορία πανηγυρίζει από το απόγευμα της Κυριακής (24/3) η Θράκη, αφού ο ΠΑΟ Κοσμίου επικράτησε με 1-3 του υποβιβασμένου Οδυσσέα Αναγέννησης και πανηγύρισε την άνοδο!

Την ίδια ώρα στον Ακροπόταμο, ο Έβρος Σουφλίου αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τον τοπικό Άρη, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής. Μ’ αυτή την ανώδυνη ισοπαλία η ομάδα του Νίκου Μπαχαρίδη τερμάτισε αήττητη στον δεύτερο γύρο με εντυπωσιακό απολογισμό επτά νικών και δύο ισοπαλιών! Και αν μέτραγε το τέρμα που πέτυχε στις καιθυστερησεις, το Σουφλί θα πήγαινε στην Γ’ Εθνική ως πρωταθλητής.

Οδυνηρή ισοπαλία χωρίς τέρματα παραχώρησε στην έδρα της η ιστορική ομάδα της Προσοτσάνης στον Ορφέα Ελευθερούπολης, με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί μετά από χρόνια στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Δράμας, ενώ η ομάδα του Θοδωρή Καραβελίδη εξασφάλισε κι αυτή με τη σειρά της μια θέση στην προνομιούχο εξάδα!

Στα δύο βαθμολογικά αδιάφορα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Δόξα Πετρούσας επικράτησε άνετα με 0-3 στο Κοκκινόχωμα πιάνοντας τον Έβρο Σουφλίου στη δεύτερη θέση του ομίλου, ενώ στο σερραϊκό ντέρμπι ουραγών ο Μέγας Αλέξανδρος Νέας Ζίχνης κέρδισε με το εντυπωσιακό 5-3 τον Ολυμπιακό Ροδόπολης.

Τους αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής μετέδωσε live το thrakisports και την λεπτό προς λεπτό εξέλιξή τους μπορείτε να την δείτε με ένα κλικ ΕΔΩ