Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός. Ματς-καρμπόν με την Ξάνθη

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο στο Ρέθυμνο. Στον τελικό νίκησε 3-0 τον Φοίνικα Σύρου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, σε ένα ματς που θύμισε έντονα τον τελικό του 2001 στην Ξάνθη.

Από τότε είχαν οι ερυθρόλευκοι να κατακτήσουν τελικό κυπέλλου με 3-0 σετ. Και τότε είχαν δυσκολευθεί στο πρώτο σετ, το οποίο είχαν κερδίσει με 27-25 ενώ σήμερα το πήραν ακόμα πιο δύσκολα με 28-26. Και τότε το δεύτερο σετ είχε λήξει με 25-21 υπέρ των ερυθρολεύκων. Και τότε το τρίτο σετ είχε αποδειχθεί ευκολότερη υπόθεση΄για τους Πειραιώτες, καθώς το 2001 ο τότε φιναλίστ Ηρακλής είχε πετύχει 16 πόντους στο τρίτο σετ ενώ τώρα ο Φοίνικας Σύρου κόντραρε λίγο περισσότερο, πριν υποκύψει με 25-21.

Το κρίσιμο στοιχείο που έκρινε τον τελικό ήταν οι 30 μπόμπες του Μπόμπι Γιορντάνοφ και η αυτοθυσία του αρχηγού Κώστα Χριστοφιδέλη που έπαιξε δυο συνεχόμενα ματς με ενέσεις. ¨Ετσι ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 (28-26, 25-21, 25-22) τον πρωτάρη σε τελικό κυπέλλου Ελλάδος Φοίνικα Σύρου και μετά από διάλειμμα ενός χρόνου και μετά το Λιγκ Καπο πρόσθεσε στο παλμαρέ του μια ακόμα κατάκτηση κυπέλλου. Έφτασε έτσι τα 14, όσα έχουν όλες οι υπόλοιπες ομάδες μαζί.

Η περιγραφή του αγώνα από τον κομοτηναίο κορυφαίο ρεπόρτερ βόλεϊ Στέφανο Λεμονίδη:

Στο πρώτο σετ έγινε η μεγάλη ανατροπή όταν ο Φοίνικας προηγήθηκε 21-24 με το Λάππα, αλλά  στις επόμενες 9 περιστροφές δεν είχε  ούτε μια θετική ενέργεια ( οι δυο πόντοι του προήλθαν από χαμένα σερβίς  των Σμαραγδή, Φιλίποφ)  για να φτάσουμε  στο 28-26. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το σερβίς με άλμα του Σμαραγδή(του έδωσε ο Καζάζης εντολή να ρισκάρει)  από το 22-24,  που χάλασε την άψογη ως τότε υποδοχή του  Φοίνικα. H νησιώτικη ομάδα  έχασε  3 σετ μπολ, αφού  Γιορντάνοφ μείωσε  σε 22-24,  με νέα επίθεση έκανε το 23-24 και με μπλοκ του Φιλίποφ στο Λάπα φτάσαμε στο 24-24. Νέα επίθεση του Γιορντάνοφ για το 25-24, χαμένο σερβίς του Σμαραγδή(25-25), τον μιμήθηκε ο Ντορνέλας (26-25), επανέλαβε ο Φιλίποφ(26-26) για να τελειώσει το σετ με επίθεση του Κοκκινάκη και άουτ του  Κοβάσεβιτς.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του, με τον Στεφάνου να καλύπτει στο φλότινγκ σέρβις τον Κοκκινάκη και η φάση που έκρινε τον νικητή έγινε στο 20-19, όταν μετά από κακή υποδοχή, ο Ντορνέλας μόνος πάνω στο φιλέ κατέβασε τη μπάλα στο αντίπαλο τερέν. Ο διαιτητής Καραμπέτσος έδειξε υπέρβαση , κι αντί να γίνει το 20-20, φτάσαμε στο 21-19, σκαλοπάτι για το τελικό 25-21, παρά τα δυο συνεχόμενα ταιμ αουτ του  Ανδρεόπουλου(22-20 και 23-20)

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον Φοίνικα να προηγείται 13-17 και τον Ολυμπιακό να ροκανίζει τη διαφορά και να ισοφαρίζει με μπλοκ του Χριστοφιδέλη. Με σερβίς του ίδιου  φτάσαμε στο 24-21 χάρη σε μπλοκ του Φιλίποφ για να τελειώσει το ματς με επίθεση του κορυφαίου του τελικού Μπόμπι Γιορντάνοφ.

Τα σετ: 28-26, 25-21, 25-22

Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γιούρισιτς 7 (7/10 επ.), Φιλίποφ 4 (3 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (9/16 επ., 76% υπ. – 24% άριστες), Γιορντάνοφ 30 (26/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 άσο), Στεφάνου –λ (77% υπ. – 64% άριστες) / Σωτηρίου, Ποτότσνικ.

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Κοβάσεβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Ντορνέλας 13 (13/36 επ.), Λάππας 8 (8/20 επ., 75% υπ. – 55% άριστες), Γκαράς -λ 62% υπ. – 50% άριστες) / Θάνος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης, Αρβανίτης, Ίλιτς.