Σούπερ οι Σιώπηδες, άτυχος όμως ο Ολυμπιακός

Με τα αδέρφια Μανώλη και Δημήτρη Σιώπη από το Τυχερό του Έβρου να ξεκινούν ενδεκάδα και να χάνουν κλασικές ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0 από την Άστον Βίλα και αποκλείστηκε από τους τέσσερις του Τσαμπιονς Λιγκ Νέων.

Η ομάδα του Πειραιά σαφώς και αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς πίεσε και δικαιούνταν τουλάχιστον ένα τέρμα.  Στο 35′ ο Δημήτρης Σιώπης σούταρε μέσα από την περιοχή με τον γκολκίπερ της Βίλα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει, ενώ στο 60′ ήταν ο Μανώλης ο Σιώπης που σούταρε από μακριά αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον (πολύ καλό) τερματοφύλακα των Άγγλων  Γουότκινς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τζίμης Σιώπης αντικαταστάθηκε στο 72′ από τον Παιδάκη, ότι ο Ολυμπιακός ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο σχεδόν… ισωπέδωσε τους άγγλους, αλλά γκολ δεν έβαλε. Αντιθέτως, δέχτηκε ένα γκολ από το πουθενά στο 12ο λεπτό (σκόρερ για τη Βίλα ο Μπερκ) και στέρησε το εισιτήριο για το Final-4 του NextGen Series που θα διεξαχθεί στο Κόμο της Ιταλίας.