Πρωταθλητές ξανά οι έφηβοι του Εθνικού!!!

Πρωταθλητές ξανά και ξανά. Οι έφηβοι του Εθνικού απέδειξαν  ότι είναι αχτύπητοι σε αυτές τις ηλικίες. Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησαν τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος, κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό με 3-0 τον Παναθηναϊκό, σε έναν αγώνα που είδατε σε live streaming από το thrakisports.

Η δύναμη της έδρας μίλησε κι ο οικοδεσπότης Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της ακριτικής πόλης κατακτώντας για 3η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του πρωταθλητή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων. Στα δύο πρώτα σετ έγινε μεγάλη μάχη, αλλά οι Θρακιώτες πιο ψύχραιμοι στους τελευταίους πόντους, κατάφεραν να τα κατακτήσουν και να βάλουν έτσι τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τον Εθνικό και προηγήθηκε με 4-8, αλλά σιγά, σιγά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές μπόρεσαν να περιορίσουν επιθετικά τον Πρωτοψάλτη (2/10 επιθέσεις στο πρώτο σετ) για να φτάσουμε στο 22-23. Ο Μαδούρας έχασε το σερβίς (23-23) για να ακολουθήσει μπλοκ του Τσέλιου στον Στίγγα και τριπλό μπλοκ (Καβαρατζής, Τσέλιος, Δαλακούρας) στον Πρωτοψάλτη για το τέλος του σετ.

Ίδια εικόνα και στο β’ σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να μετατρέπει το 22-21 σε 22-24 με μπλοκ του Μαδούρα στον Κουμεντάκη και άουτ επίθεση του τελευταίου. Στην επόμενη φάση ο Πρωτοψάλτης έχασε την κόντρα επίθεση για να τελειώσει το σετ, ο Κουμεντάκης μείωσε στον πόντο (23-24) και με άουτ του Στίγγα ο Εθνικός ισοφάρισε. Νέα κόντρα επίθεση του Κουμεντάκη έφερε τον Εθνικό σε σετ μπολ και στην επόμενη φάση το μπλοκ των Κασαμπαλή, Τσέλιου στον Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

Μετά από αυτή την εξέλιξη τα δεδομένα είχαν αλλάξει, οι γηπεδούχοι στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το εντυπωσιακό 7-0, χωρίς ο Παναθηναϊκός να μπορέσει να επιστρέψει στο ματς.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 25-17

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Καβαρατζής 11 (11/27 επ.), Κουμεντάκης 21 (20/36 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 30% άριστες), Δαλακούρας 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 45% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Αλεξανδρόπουλος 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Κοντοστάθης –λ (71% υπ. – 50% άριστες) / Καραπιπέρης, Κεσκίνης, Γκαρνέτας, Ανδρεάδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζήμας): Λιόντας 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16 (16/38 επ., 56% υπ. – 28% άριστες), Ζήσης 8 (7/25 επ., 1 άσο, 81% υπ. – 48% άριστες), Στίγγας 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μαδούρας 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ), Θεοφάνης -λ (40% υπ. – 40% άριστες) / Σταυρουλάκης, Μπαγκίνσκι, Γκίνης, Χιώτης