Το τριφύλλι τσέκαρε το ένα εισιτήριο για τον τελικό

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης μετέτρεψε σε one man show τον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Αλεξανδρούπολη και οδήγησε τους πράσινους στη νίκη με 3-1 και στον αυριανό τελικό (14.00).

Ο διεθνής ακραίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους, έχοντας μεταξύ άλλων και 8 άσους και άξιους συμπαραστάτες τους Στίγγα, Μαδούρα, ενώ στον Ηρακλή ο Γιώργος Τζιουμάκας παρά τους 27 πόντους του δεν είχε ανάλογη βοήθεια.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι ισορροπημένες και τον Ηρακλή να έχει ένα μικρό προβάδισμα 5-7. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε όμως, από τη στιγμή που πήγε στο σερβίς ο Πρωτοψάλτης. Η υποδοχή του Ηρακλή αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, ο Τζιουμάκας μπλοκαρίστηκε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 18-13 για να κλείσει το σετ με 25-19.
Με κεκτημένη ταχύτητα οι πράσινοι μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο σετ και έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό ταιμ άουτ προηγούμενοι με 8-4. Η διαφορά έφτασε το +5 12-7 , αλλά στο 15-11 και μετά από ταιμ άουτ, ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Δύο άσοι του Τζιουμάκα μείωσαν τη διαφορά και με μπλοκ ήρθε η ισοφάριση. Το παιχνίδι ξανάγινε ντέρμπι και για πρώτη φορά ο Ηρακλής εκμεταλλευόμενος λάθος των πρασίνων πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-17. Το 19-20 έγινε 21-20 με διπλό μπλοκ σε Τζιουμάκα και 23-21 μετά από καταλογισμό υπέρβασης. Ο Πρωτοψάλτης πάτησε γραμμή στο σερβις για το 23-22 αλλά άουτ σερβίς του Τζιουμάκα και λάθος των παικτών του Ηρακλή διαμόρφωσαν το 25-22.

Ο Ηρακλής παίζοντας το τελευταίο του χαρτί για να μείνει στον αγώνα ανέβασε την απόδοσή του, πίεσε τον αντίπαλό του, περιόρισε τα λάθη και δεν έχασε σε κανένα σημείο του σετ τον έλεγχό του και το προβάδισμα στο σκορ (3-8,11-16,13-18). Στο μόνο σημείο που μείωσε ο Παναθηναϊκός ήταν στο 18-21 αλλά απλά μάζεψε τη διαφορά, χωρίς να απειλήσει περαιτέρω. Το 19-25 έγινε με άσο του Σταυρακάκη.  Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (9-9,13-12,14-13). Από κει και πέρα, οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία του, ήταν πιο ψύχραιμοι, με λιγότερα λάθη και έφτασαν στο τελικό 25-18 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 25-19, 18-25

ΗΡΑΚΛΗΣ (Τζιουμάκας): Μπερμπέρογλου 1 (1/3 επ., 35% υπ. – 18% άριστες), Σταυρακάκης 11 (7/15 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 567% υπ. -38% άριστες), Δούρβος 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 27 (21/49 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κουκουμάκας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσιράκης –λ (35% υπ. – 24% άριστες ) / Γραμμενούδης, Τόσκας 1, Τσατσούλας, Τσουνίδης, Σταυρίδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζήμας): Λιόντας 6 (3/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 30 (19/45 επ., 8 άσοι, 3 μπλοκ, 74% υπ. – 64% άριστες), Ζήσης 7 (6/18 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 44% άριστες), Στίγγας 12 (10/21 επ., 2 μπλοκ), Μαδούρας 15 (10/20 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ). Θεοφάνης -λ (43% υπ. – 14% άριστες) / Σταυρουλάκης, Μπαγκίνσκι