Μαραθώνιο θρίλερ, ανατροπή και άρωμα Ευρώπης

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που επικράτησε με 3-2 απέναντι στον Παμβοχαικό, πραγματοποιώντας μια μεγάλη ανατροπή καθώς βρισκόταν πίσω με 1-2 στα σετ. Πλέον, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική με την αγωνία να κορυφώνεται τόσο για το ποιος θα τερματίσει δεύτερος, πίσω από τον Ολυμπιακό, όσο και για την υπόθεση τετράδα, αφού ούτε ο Εθνικός έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την Ευρώπη.

Το ματς ήταν ντέρμπι με τα όλα του, αφού σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο παρατάχθηκαν δύο από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Με φόντο…τη δεύτερη θέση, Εθνικός και Παμβοχαικός διασταύρωσαν τα «ξίφη» τους με τους γηπεδούχους στο τέλος να χαμογελούν, αν και βρέθηκαν να χάνουν 1-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ονειρικά για την ομάδα του Μουστακίδη, που με αιχμές τον Ράιτς και τον Κουμεντάκη κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με σκορ 25-11 μέσα σε μόλις είκοσι λεπτά, εκμεταλλευόμενος και την κάκιστη υποδοχή των φιλοξενούμενων και ιδιαιτέρως του Μαντέκα. Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός σοβαρεύτηκε, βελτίωσε αισθητά την υποδοχή του και ως εκ τούτου κατάφερε από το τάιμ άουτ του 16-15 να προηγηθεί και να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος του σετ, το οποίο και κατέκτησε με σκορ 21-25. Η σαφής βελτίωση της υποδοχής αλλά και η επιθετική άνοδος του Γιοβάνοβιτς συνεχίστηκαν και στο τρίτο σετ, που με την άνοδο της απόδοσης του Καλντέιρα και του Μαντέκα έφεραν το Βραχάτι σε θέση οδηγού, μετά το 19-25.

Μπορεί όμως ο Εθνικός να βρίσκονταν σε αυτό το σημείο με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να αντιδράσει.  Το τέταρτο σετ θύμισε πολύ από… το πρώτο, αφού οι γηπεδούχοι, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση το κατέκτησαν εύκολα με σκορ 25-17. Ο Ράιτς συνέχισε να βάζει πόντους αλλά ο Γραμματικάκης ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά. Τα μπλοκ και οι πόντοι του έδωσαν μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να τελειώσει εύκολα το σετ με 8 πόντους διαφορά.

Στο τάι μπρείκ το ματς ήταν εξίσου εντυπωσιακό, με πολλές εναλλαγές στο σκορ με τον Εθνικό όμως να χαμογελάει στο τέλος κερδίζοντας το σετ 15-13 και κατ’ επέκταση το παιχνίδι με 3-2. Το σετ πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και το 6-6 όπου και ο Παμβοχαικός με τον Πανταλέων να βάζει σημαντικούς πόντους, βρέθηκε μπροστά με δύο, 8-10. Στη συνέχεια το ματς έγινε θρίλερ αφού οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ. Στον πόντο του Καλντέιρα για το 10-11, απάντησε ο Παπάζογλου ισοφαρίζοντας σε 11-11, ενώ στη συνέχεια δύο λάθη εκατέρωθεν (σέρβις στο φιλέ) από Μαντέκα και Σιδηρόπουλο το σκορ έγινε 12-12. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο  Ίβαν Ράιτς, ο οποίος έκανε το 13-13, ισοφαρίζοντας τον πόντο του Γιοβάνοβιτς και με το σκορ 14-13 από το λάθος του Καλντέιρα, διαμόρφωσε το τελικό 15-13 καρφώνοντας τη μπάλα στην αντίπαλη άμυνα.

Τώρα όλα θα κριθούν την 22η και τελευταία αγωνιστική κανονικής περιόδου, αφού ο Εθνικός χρειάζεται νίκη επί της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο για να εξασφαλίσει θέση στην τετράδα και κατά συνέπεια το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ ο Παμβοχαικός ταξιδεύει στην Σύρο για να αγωνιστεί με τον τοπικό Φοίνικα και χρειάζεται μια «καθαρή» νίκη για να κλειδώσει την 2η θέση η οποία υπό συνθήκες μπορεί να καταλήξει ακόμα και στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης.

Tα σετ: 25-11, 21-25, 19-25, 25-17, 15-13

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 29 (23/35, 5 μπλοκ, 1 άσος), Κόβατς 3 (1/3, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 13 (6/9, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (7/15, 1 άσσος, 53% υπ.), Κουμεντάκης 20 (19/36, 1 μπλοκ, 64% υπ.)./Μίτρεφ (λ. – 78%υπ., 47% άριστες), Γραμματικάκης 5 (3/6, 2 μπλόκ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 15 (13/23, 45% υπ.), Καλντέιρα 14 (14/34, 44% υπ.), Τερζής 3 (1/7, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/8, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 18 (15/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Καραγιάννης 8 (6/8, 2 μπλόκ) / Δημητρακόπουλος (λ. – 70% υπ., 45% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπεκιάρης 1 (1/2), Δρογκάρης, Μπάκας.