Ανατροπή με άρωμα… Ευρώπης για Εθνικό!

Σπουδαία νίκη με 3-2 που του δίνει «αέρα» τριών βαθμών από Φοίνικα και ΠΑΟΚ σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στη Λαμία επί της τοπικής ομάδας.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ κατάφερε να νικήσει στο τάι μπρέικ σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στο «Χαλκιοπούλειο». Η Λαμία ατύχησε με τον τραυματισμό του Κόμελ στην αρχή του 3ου σετ και από εκεί έχασε τον ρυθμό της, κάτι που μπόρεσαν  να εκμεταλλευθούν οι εβρίτες αγγίζοντας πλέον το ευρωπαϊκό όνειρο.

Στο 1ο σετ η Λαμία ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έχοντας σε καλή μέρα τον Χαντ που βοήθησε τα μέγιστα σε επίθεση και σερβίς κατάφερε να πάρει προβάδισμα 11-8. Ο Εθνικός ξεκίνησε χωρίς τον Κουμεντάκη και με τα αδέλφια Δαλακούρα στην 6αδα. Τα σερβίς του Σιδηρόπουλου έφεραν σερί 4-0 και προβάδισμα 12-11 για τον Εθνικό, όμως, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο 13-13 έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 16-13 και τη διαφορά αυτή κράτησε αλλά και αύξησε στο +5 μέχρι το τέλος (25-20).

Στο 2ο σετ ο Σάκης Μουστακίδης επιστράτευσε τον Κουμεντάκη, η υποδοχή του Εθνικού βελτιώθηκε και οι ακρίτες ενώ βρέθηκαν πίσω με 12-10, 14-12 και 15-13 κατάφεραν να ισοφαρίσουν 15-15 και να προηγηθούν 21-19. Με έναν πρώτο χρόνο η Λαμία μείωσε σε 21-20 και πήγε στο σερβίς ο Κόμελ που πήρε δύο συνεχόμενους άσους, πίεσε την υποδοχή των ακριτών και η Λαμία με σερί 6-0 έφτασε στο 25-21 και στο 2-0 σετ.

Κι ενώ όλα έδειχνα ιδανικά για τη Λαμία, ο τραυματισμός του Κόμελ στον ώμο σε ανύποπτη φάση στην αρχή του 3ου σετ άλλαξε όλα τα δεδομένα. Στο 13-12 για τον Εθνικό ο Ανδρεόπουλος αντικατέστησε τον Κόμελ με τον Δραγκίδη. Η Λαμία έχασε το ρυθμό της, ενώ ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του, πίεσε στο σερβίς και άνοιξε τη διαφορά στο +6 (19-13) και πήρε το σετ 25-21 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ το 4-3 για τη Λαμία έγινε 7-4 για τον Εθνικό με σερί 4-0 από τον Ράιτς και από εκεί και πέρα οι ακρίτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Ίδια εικόνα και στο 5ο σετ όπου ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 και 10-6 και έφτασε στην πρώτη του νίκη επί της Λαμίας εκτός έδρας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πόντοι του ΓΣ Λαμίας προήλθαν από 8 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων ενώ εκείνοι του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20, 25-21, 21-25, 20-25, 7-15.

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 10 (7/16, 3 μπλοκ), Κόμελ 16 (10/26, 6 άσοι, 75% υπ.), Χαντ 15 (12/24, 1 άσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Δημητριάδης 1 (1/2), Φίλιπας 23 (19/37, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σφενδυλάκης 7 (7/12) / Γκούζντα (λ. – 69% υπ. -56% άριστες), Δραγκίδης 6 (6/10, 31% υπ.), Καρβούνης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (18/38, 1 μπλοκ), Κόβατς 10 (5/90, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 13 (6/13, 1 άσο, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 13 (13/24, 52% υπ.), Δαλακούρας Κ. 2 (2/8, 33% υπ) / Μίτρεφ (λ. – 56%υπ., 50% άριστες), Κουμεντάκης 15 (11/19, 2 μπλοκ, 2 άσοι, 62% υπ.).