Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της στο ρωσικό πρωτάθλημα πραγματοποιεί η Ζενίτ, καθώς πραγματοποίησε το 7 στα 7 επικρατώντας δύσκολα της Ντιναμό Μόσχας με 3-2 στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Ο Γιούρι Λοντίγκιν αγωνίστηκε βασικός, δέχθηκε δύο τέρματα, όμως σε πολλές περιπτώσεις κράτησε την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης όρθια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και έφτασαν στο γκολ στο 18′ με την απίστευτη έμπνευση και εκτέλεση του Βαλμπουενά, που με λόμπα εντός περιοχής “κρέμασε” τον Λοντίγκιν και έκανε το 0-1.

Η Ζενίτ ανέβασε ρυθμό και ισοφάρισε στο 28′ όταν ο Μπερεζόβσκι απέκρουσε σουτ του Κρισίτο, όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον Ντάγκλας και στη συνέχεια την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του για το 1-1. Πριν τελειώσει το ημίχρονο η Ζενίτ έφτασε στην ανατροπή, καθώς στο 40′ μετά από πάσα του Χουλκ ο Αρσάβιν πλάσαρε εύστοχα για να κάνει το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντιναμό πίεσε για την ισοφάριση και στο 74′ έφτασε με τον Κουράνι μία ανάσα από αυτή, όμως η κεφαλιά του γερμανού παίκτη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν. Στο 82′ όμως ήρθε η ισοφάριση για την Ντιναμό. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ και ο Σάμπα με κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Λοντίγκιν να αποσοβήσει το γκολ. ‘Ομως οι συμπαίκτες του Λοντίγκιν δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 89’ μετά από πανέμορφη ασίστ του Ντάνι ο Σμόλινκοβ από πλάγια θέση στην περιοχή πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 3-2.

[iframe width=”720″ height=”405″ src=”//rutube.ru/play/embed/7193874″ frameborder=”0″ webkitAllowFullScreen mozallowfullscreen allowfullscreen]