Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

–  Ηττημένη αλλά με πολλά παράπονα από την διαιτησία επέστρεψε στην Κομοτηνή από την Θεσσαλονίκη η ομάδα Κ20 του Πανθρακικού, καθώς λύγισε από τον ΠΑΟΚ στο 90′ με πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες.

Στην αρχή του αγώνα είχαν τον έλεγχο οι γηπεδούχοι, αλλά σε μια αντεπίθεση στο 34′ ο Φασουλής κατάφερε να παγώσει τον κόσμο που βρισκόταν στο γήπεδο του Προχώματος. Στο 42ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πλασέ του Κουλούρη από στημένη φάση, με αποτέλεσμα το 1-1 να σφραγίσει τις προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη έφερε τον Πανθρακικό να αγωνίζεται με δέκα παίκτες. Στο 55ο λεπτό ο Γκουτσίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Τουμανίδη. Λίγο μετά, στο 59′ ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Κουλούρη και πάλι. Ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Μπαχαρίδη δεν τα παράτησαν και στο 67′ έφεραν το ματς στα ίσια με τον Κούτρας.

Στο 89ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων, μια απόφαση που από πολλούς θεωρήθηκε αυστηρή. Ο Ψάλτης αποβλήθηκε από το παιχνίδι, καθώς ήταν η δεύτερη κίτρινη για τον παίκτη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαββίδης που έκανε και το 3-2, που αποτέλεσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τον αγώνα παρακολούθησε ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χουμπ Στέφενς αλλά και ο πρόεδρος του δικεφάλου Ζήσης Βρύζας.

ΠΑΟΚ: (Ιβιτς), Χατζηαδαμίδης, Τοπαλίδης (70′ Πιαστόπουλος), Βασαΐτης, Κιόσε, Πούγγουρας, Τουμανίδης, Σαββίδης, Πολύζος (78′ Δημητριάδης), Πόζογλου (59′ Τσολακίδης), Κουλούρης, Δεληγιαννίδης.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: (Μπαχαρίδης), Κεχαγιάς, Μουζασβίλι, Λειβαδιώτης, Μητρούσης, Ζούλης, Φραγκούλης (59΄ Δημητριάδης), Ψάλτης, Γκουτσίδης, Κούτρας (90΄ Μίλκας), Φασουλής (46΄ Τσανακτσόγλου), Λίτσκας.