Για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι σε ομάδα που θεωρητικώς θα πρέπει τουλάχιστον να μην χάσει, ο Πανθρακικός δεν κατάφερε να πάρει έστω έναν βαθμό με αποτέλεσμα να βρίσκεται από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο και να ατενίζει χωρίς πολύ αισιοδοξία το μέλλον.

Χάρη στα πρώτα γκολ του Αμπντούν στη Σούπερ Λιγκα μετά από περισσότερα από δύο χρόνια, η Βέροια πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-0 μέσα στην Κομοτηνή, την πρώτη της στο πρωτάθλημα. Ο Αλγερινός σκόραρε και στα δύο ημίχρονα και χάρισε στην ομάδα του ένα «τρίποντο», που άξιζε και με το παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη, έχασαν -και μάλιστα με το ίδιο σκορ- και στο δεύτερο παιχνίδι τους στην Κομοτηνή μετά την ήττα από τον Αστέρα την προηγούμενη εβδομάδα και ξεκινούν με τον χειρότερο τρόπο τη σεζόν, έχοντας δύο εντός έδρας ήττες, την ώρα που πέρυσι η Κομοτηνή έμοιαζε με απόρθητο κάστρο και ουσιαστικά διατήρησε την ομάδα στην Super League.

Στο 4-2-3-1 του Ρόκα, ο Αθανασιάδης ήταν στην εστία και οι Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Σερφά, Χρήστου από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα. Σέτι και Μεχία ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ και οι Χαβίτο, Μάρτινς, Χασομέρης συνέθεσαν την τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Τζάνη.

Παρόμοια διάταξη και από τον Γεωργιάδη, με τον Καντιμοίρη στο τέρμα, τους Μαλόν (δεξιά), Τσουμάνη μπακ και τους Μαραγκό, Ετζενγκέλε στόπερ. Σιόντης και Βεργώνης ήταν στον άξονα, με τους Γιουσούφ, Αμπντούν στις πτέρυγες, τον Μαγέφσκι σε οργανωτικό ρόλο και τον Ναζλίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλο το διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με την πρώτη φάση της αναμέτρησης. Στο 15′ ο Ναζλίδης βρήκε με ωραία κάθετη τον Αμπντούν κι αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη και δε δυσκολεύτηκε να τον νικήσει και να ανοίξει το σκορ με το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λιγκα μετά τον Απρίλιο του 2013.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Γεωργιάδη, οι οποίοι πάτησαν αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή και έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 26′. Ο Ναζλίδης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Αθανασιάδης με εντυπωσιακή διπλή προσπάθεια απεσώβησε το δεύτερο γκολ. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Πανθρακικός από την άλλη, δεν έκανε ούτε μία φάση μπροστά στην εστία του Καντιμοίρη σε κανονική ροή αγώνα. Απείλησε μόνο στο 29′, όταν έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Τότε, μετά από πάσα σε εκτέλεση κόρνερ, ο Χαβίτο έσκαψε την μπάλα, αλλά για κακή του τύχη την έστειλε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ρόκα έριξε στη «μάχη» τους Ίγκορ, Νικόλτση. Η εικόνα του ματς άλλαξε, με τον Πανθρακικό να πιέζει για ένα 20λεπτο, αλλά να μη φτάνει ποτέ στην ισοφάριση. Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά στο 69′, όταν ο Σπάθας καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Παπαγεωργίου στην περιοχή. Το πέναλτι αμφισβητήθηκε μεν, ωστόσο το χέρι είναι δεδομένο ενώ ο παίκτης της Κομοτηνής είναι πεσμένος, αλλάζει την πορεία της μπάλας και μάλλον ο διαιτητής θα δικαιωθεί από την φάση. Ο Αμπντούν που ανελαβε την εκτέλεσή του δεν αστόχησε και «κλείδωσε» το «τρίποντο» για την ομάδα της Ημαθίας.

Τα επόμενα λεπτά έμοιαζαν περισσότερο με τυπική διαδικασία. Ο Πανθρακικός κυνήγησε τουλάχιστον το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Δεν το βρήκε, όμως, ποτέ, φτάνοντας πολύ κοντά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Καντιμοίρης είπε εντυπωσιακά «όχι» στο σουτ του Χαβίτο από την περιοχή.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ρόκα): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Χρήστου (83′ Παπαχρήστος), Σερφά, Σέτι, Μεχία, Μάρτινς, Χαβίτο, Τζάνης (46′ Ίγκορ), Χασομέρης (46′ Νικόλτσης)
ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Τσουμάνης, Ετζενγκέλε, Μαραγκός (72′ Νάστος), Βεργώνης, Σιόντης, Αμπντούν, Γιουσούφ (68′ Τάτος), Μαγέφσκι (90′ Ιμπραΐμ), Ναζλίδης

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ NOVA…