Σαν βόμβα έσκασε το βράδυ της Τρίτης η είδηση ότι ο πρώην παίκτης της Ξάνθης (αλλά και του Ολυμπιακού) Παναγιώτης Βλαχοδήμος είναι μια ανάσα από το να υπογράψει στον Παναθηναϊκό, με τις πληροφορίες μάλιστα να αναφέρουν ότι έχει συμφωνήσει για τριετές συμβόλαιο.

Η μεταγραφή αυτή έκανε αρκετούς να θυμηθούν ότι σε βάρος της νέας του ομάδας, του Παναθηναϊκού δηλαδή, είχε πετύχει ο Βλαχοδήμος ένα από τα ομορφότερα γκολ που είχε σημειώσει με την φανέλα της Ξάνθης, την περίοδο που αγωνιζόταν με την θρακιώτικη ομάδα.

Ήταν 16 Οκτωβρίου του 2011 όταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της σεζόν 2011-12 ο αποκαλούμενος και ως “Κριστιάνο Ρονάλντο της Ελλάδας” είχε σκοράρει, μειώνοντας σε 3-2 και επιτυγχάνοντας το γκολ που έμελλε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας είχε φιλοξενηθεί στα Πηγάδια και οι πράσινοι είχαν προηγηθεί με 3-0, χάρη σε δύο τέρματα του Σεμπάστιαν Λέτο (21’ πέναλτι, 23’) και ενός του Κουίνσι (56’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 66’ με γκολάρα του Εντιμάρ, το οποίο έφτιαξε ο Βλαχοδήμος, αδειάζοντας από τα δεξιά τον Νίκο Σπυρόπουλο. Δύο λεπτά αργότερα, ο 20χρονος τότε εξτρέμ έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, που πολλοί έχουν χαρακτηρίσει ως το ωραιότερο γκολ που έχει σημειώσει στην καριέρα του.

Θυμηθείτε το βίντεο από την τότε μετάδοση της κρατική τηλεόρασης, όπως το ανέσυρε από το αρχείο του η ιστοσελίδα του sport-fm…