Βασικοί οι Γούτας και Σιώπης στην εντός έδρας ήττα της Εθνικής Ελπίδων απο το Ισραήλ

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Εθνική Ελπίδων από την αντίστοιχη του Ισραήλ στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στον αγώνα που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου.

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα κρίσιμη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς σε περίπτωση νίκης θα διατηρούσε ακέραιες τις ελπίδες για κατάληψη της 2ης θέσης που θα οδηγούσε στα πλέι οφ, κάτι που μετά το τελικό αποτέλεσμα αφήνει την Εθνική μας αρκετά πίσω.

ethnikielpidon-siopisΤο άγχος των διεθνών μας ήταν εμφανές με τους ποδοσφαιριστές του Ισραήλ να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να δείχνουν να πατάνε καλύτερα ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Μάλιστα ο νεαρός γκολκίπερ του Ατρόμητου Μπάρκας είχε αρκετή δουλειά καθώς οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μέσα στα πρώτα 30′ λεπτά τρεις πολύ καλές στιγμές με τους Λαβί στο 11′ τον Νταβίντοφ στο 16′, ενώ ο Μπάρκας νίκησε εκ νέου τον Νταβίντοφ στο 26′. Η πρώτη καλή στιγμή της Εθνικής Ελλάδας απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Γκλέιζερ στο 28ο λεπτό με τον Εβρίτη αμυντικό μέσο του Πανιωνίου Μανώνη Σιώπη, όμως ο Ισραηλινός γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ την πολύ προσπάθεια του Σιώπη, αυτή ήταν και η καλύτερη προσπάθεια μέχρι το 45′ καθώς ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά,

ethnikielpidon-goutasΗ φάση του αγώνα σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Θασίτη αμυντικό της Skoda Ξάνθη Δημήτρη Γούτα (φωτό αριστερα) να βρίσκεται μια “ανάσα” απο το γκολ, όταν μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Μαυρία ο Γούτας πήρε την κεφαλιά με τον Ισραηλινό γκολκίπερ να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση και να κρατά το μηδέν στην εστία του. Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, το Ισραήλ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό και έδειχνε να πιστεύει περισσότερο στη νίκη. Στο 58′ δημιουργήθηκε  η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος με τον Γκόλντμπεργκ να κάνει το σουτ μέσα απο την περιοχή και τον Μπάρκα να κάνει ακόμη μια εξαιρετική επέμβαση. Ενώ στο 73′ ο Τζάμπερ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

ethnikielpidon-goutassiopisΤελικά, ένα λεπτό αργότερα η πίεση των Ισραηλινών απέδωσε καρπούς, με τον Γκοζλάν μετά απο γύρισμα του Τζαμπέρ με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα “παγώνοντας” το γήπεδο του Περιστερίου δίνοντας με αυτό τον τρόπο το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να ξεπεράσουν την… ψυχρολουσία κι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Μαυρία (84′) και Μασούρα (86′), αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Πλέον τα πράγματα γίνονται πάρα πολύ δύσκολα για την Εθνική μας ομάδα που μετά απο 6 παιχνίδια βρίσκεται στην 5η θέση με 7 βαθμούς, ενώ οι Ισραηλινοί εδραιώθηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας 11 βαθμούς σε έξι αγώνες. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα αγωνίστηκαν τόσο ο Δημήτρης Γούτας όσο και ο Μανώλης Σιώπης.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπάρκας, Γούτας, Γιαννούλης, Βούρος, Ρισβάνης, Τζανετόπουλος, Σιώπης, Δώνης (76′ Μασούρας), Μαυρίας, Ιωαννίδης (46′ Χαρίσης), Βέργος (62′ Κουλούρης).

ΙΣΡΑΗΛ: Γκλάζερ, Γκόλντμπεργκ, Χαμπάσι, Πέρετζ, Τζαμπέρ, Λαβί, Ράγιαν, Νταβίντ (83′ Σαγκάς), Κέλτιενς, Ντάβιντοφ (67′ Πέρεζ), Χούγκι (60′ Γκοζλάν).