Β’ Εθνική: Βαριά ήττα της Ροδόπη ’87 από την πρωτοπόρο ομάδα των Τρικάλων

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

– Την ήττα από την πρωτοπόρο ομάδα των Τρικάλων γνώρισε στο Κόσμιο η Ροδόπη 87′ για το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Β’ Εθνικής Γυναικών. Η Ροδόπη ήπιε και πάλι το… πικρό ποτήρι αφού ηττήθηκε με 0-4 από την πρωτοπόρο και εξαιρετικά ισχυρή ομάδα των Τρικάλων, που είναι κοντά στην άνοδο στην Α’ Εθνική.

Ο αγώνας είχε μια γεύσην από τον πρώτο γύρο, όταν η Ροδόπη είχε ηττηθεί με 4-1, με την διαφορά ότι δεν πέτυχε το γκολ της τιμής. Οι φιλοξενούμενες από νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους και παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής.

Στο 2′ η Γιαννούλα έπιασε σουτ, αλλά έδιωξε σωτήρια η Σταυρακάρα, όμως στο 6′ η ίδια παίκτρια βρήκε δίχτυα με ωραίο σουτ. Στο 10′ η Λαγούδη είχε ψηλοκρεμαστό σουτ λίγο άουτ. Στο 19′ σουτ της Γιαννουλα βρήκε στο οριζοντιο δοκαρι. Στο 25′ είχαμε σουτ της Γιαννουλα, ασθενή απόκρουση της Σταυρακάρα και ανατροπή της Κορδέλα. Το πέναλτι εκτέλεσε η Βαρμποσα και έγραψε το 0-2.

Στο 36′ σουτ της Κατσαρού πέρασε άουτ, σε μια ευκαιρία για την ροδόπη. Ενα λεπτό αργότερα με ευθύβολο σουτ της Γιουβρη διαμορφώθηκε το  0-3, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο 38′ σουτ της Κατσαρού μπλοκαρε η τερματοφυλακας Χαροκοπου.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός, αλλά στο 83′ η Βαρβοσα ξεφυγε και με ωραιο πλασε διαμόρφωσε το τελικό 0-4. τελευταία ευκαιρία στο 84′ για την Ροδόπη με την Τερζίπου που πέρασε δυο αντίπαλες, όμως ο σουτ αδυναμο και μπλοκαρε η Χαροκοπου.

Διαιτητής ο Πουλικιδης με βοηθούς την Χουμπουριδου και τον Κετσιμπαση.

ΡΟΔΟΠΗ ’87: Σταυρακάρα, Κατσαρού, Κατρακαζα, Γιαμπούρη, Λαζαρίδου, Λισγάρα, Τερζίδου, Μανέτα. Συμεωνίδη, Πατεράκη (75′ Κακουλιδου), Ψαρίδου (46′ Περιβολοπουλου).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Χαροκοπου, Χυμα (75 Κωστοπουλου), Τζιωρα, Ντοκου, Λουλε, Γιαννουλα, Γερογορη (65 Μπουτσου), Βαρμποσα, Λαγουδη, Κορδελα (73′ Ευθυμιου), Γιουβρη