Βαριά ήττα από τις Αμαζόνες και αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδος για την Ροδόπη ’87 (+photos)

Βαριά ήττα με 7-0 από τις Αμαζόνες Δράμας, που πέρυσι εκπροσώπησαν την χώρα μας στο Τσάμπιονς Λιγκ Γυναικών, γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής η Ροδόπη ’87 στο Ενωσιακό Γήπεδο της ΕΠΣ Θράκης, σε νοκ άουτ αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδος.

Έτσι η ομάδα της Βίκυς Περιβολοπούλου αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης, ενώ η Δράμα θα αντιμετωπίσει τον Άρη στην επόμενη φάση. Οι Κομοτηναίες κατάφερνα να κρατήσουν το μηδέν για μόλις ένα δεκαπεντάλεπτο, αλλά η διαφορά δυναμικότητας, ποιότητας και ασφαλώς εμπειριών ήταν εμφανέστατη από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα.

Από στημένη μπάλα και πιο συγκριμένα από κόρνερ και μόλις στο 15’ οι φιλοξενούμενες πέτυχαν το πρώτο γκολ και λίγο αργότερα με την ανωτερότητα της Ρουμάνας Αλίνας Μπιρτόγιου «ξεκλείδωσαν» την αμυντική γραμμή της Ροδόπης και χόρευαν στο Δραμινό ρυθμό τους.

Παρόλα αυτά η πρώτη φάση του αγώνα ανήκε στην Περιβολοπούλου που με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο τρίτο λεπτό, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι Αμαζόνες έφτασαν κοντά στο γκολ στο 12’ με ατομική ενέργεια και σουτ της Καραπέτσα από πλάγια, η μπάλα με την βοήθεια της Τερζίδου βρήκε το δοκάρι και πέρασε  κόρνερ.

Τελικά ότι δεν έγινε στο 12′ έγινε τρία λεπτά αργότερα. Στο 15’ κόρνερ από την Κοτσάκη, κεφαλιά της Μαλισιώρα και άνοιξε το σκορ. Στο 19’ από σέντρα ακριβείας της Μπιρτόγιου, πλασέ της Καραπέτσα έγραψε το 0-2. Στο 26’ από γέμισμα της Μαλισιώρα, πριν προλάβει να την μπλοκάρει η Βαδάση πετάχτηκε η Κοκοβιάδου και με κεφαλιά έκανε το 0-3΄που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ροδόπη ζήτησε ένα πέναλτι στο 48′ όταν σε αντεπίθεση, η Πατεράκη «έβγαλε» στην Λισγάρα που μαρκαρίστηκε αντικανονικά μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να μην δίνει ωστόσο το καθαρό πέναλτι. Στο 62’ από σέντρα της Μπιρτόγιου εξ’ επαφής η Καραπέτσα με πλασέ έγραψε 0-4. Στο 81’ με σουτ «κεραυνό» από το ύψος της περιοχής που πιάνει η Μπιρτόγιου, διαμορφώθηκε το 0-5.

Τα δύο τελευταία τέρματα σημείωσε η Μήτκου στην εκπνοή του αγώνα, το ένα στο 89′ με σουτ έξω από την περιοχή και το άλλο στο 90′ με πλασέ από το ύψος της περιοχής μετά από μακρινή μπαλιά της Μαλισιώρα. Διαιτητής ήταν ο Μπουρδούμπας με βοηθούς τους Μπαχτσεβάνη και Τσιλίκα της ΕΠΣ Καβάλας.

ΡΟΔΟΠΗ ’87 (Δαλακούρα – Περιβολοπούλου) : Βαδάση, Κουφού, Κατσαρού (56’ Μανιά), Πανίδου, Σωκράτους, Ζαχαριά, Τερζίδου (87’ Ψαρίδου), Συμεωνίδη, Περιβολοπούλου, Πατεράκη (66’ Γεωργαντά), Λισγάρα.

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Φιλίππου) : Κισούδη, Καραπέτσα (66’ Παπαχρήστου), Κοκοβιάδου, Κατιρτσίδου (60’ Κασαπίδου), Κεραμυδά, Ζήγρα, Κοτσάκη (80’ Μπεζυρτζή), Φωτιάδου, Μπιρτόγιου, Μήτκου, Μαλισιώρα.

Δείτε φωτορεπορτάζ από τον φακό του ThrakiSportS και τον Δημήτρη Μπακιρτζή.