Β’ Εθνική: Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Ροδόπη απέναντι στην Καλαμαριά

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Δημήτρης Μπακιρτζής

–  Μετά από επτά αγώνες, η Ροδόπη ’87 Κομοτηνής κέρδισε 3-2 τον Μεντεκα Καλαμαριάς και πανηγύρισε έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνική Γυναικών, φτάνοντας τους πέντε βαθμούς.

Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο του Κοσμίου, σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της βροχόπτωσης. Ωστόσο οι παίκτριες της Βίκυς Περιβολοπούλου έδειξαν να έχουν ψυχή, δύναμη και θέληση για την νίκη, παρά τις βασικές απουσίες παικτριών.

Ο δυνατός αέρας δυσκόλευε της προσπάθειες των παικτριών, με τον Μεντεκα να έχει με το μέρος του τον αέρα στο α’ ημίχρονο και την Ροδόπη στο δεύτερο. Το πρώτο γκολ μπήκε στο 8′ με σουτ της Πατεράκη από σέντρα της Μανέτα για να γραφτεί το 1-0. Στο 16′ με μακρινο σουτ η Ασημακη έκανε το 1-1, όμως στο 25′ η Τερζίδου με σουτ έκανε το 2-1.

Παρόλα αυτά, πριν βγει στο το ημίχρονο, στο 40′ από πλάγια και με την βοήθεια του αέρα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2. Στο 83′ η Λυσγάρα από πλάγια με ωραίο σουτ – βολίδα έκανε το 3-2 και χάρισε την πρώτη νίκη στην ομάδα της.

Διαιτητης. Πατερακης με βοηθούς τους Πουλικιδη και Καμπουριδου.

ΡΟΔΟΠΗ ’87: Σταυρακαρα, Συμεωνίδη, Ζαχαρια, Κατρακαζα, Ψαρίδου (76′ Τσουκαλά), Πατεράκη (88′ Γεωργαντά), Λυσγάρα, Λαζαρίδου, Κατσαρού, Τερζίδου (79′ Περιβολοπούλου), Μανέτα.

ΜΕΝΤΕΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Κλεπουσνιωτου, Ιγνατίου, Μοσχοβούδη, Μαχλά, Τσάκαλου (38′ Στογιου), Λαζαρίδου, Ευστρατίου, Ασημώνη, Κανάκη, Κυριακοπουλου, Γεωργαντη.