Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στον αγώνα του Φοίνικα Λάρισας με τον ΓΑΣ Κομοτηνή

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Την έκτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα υπέστη ο ΓΑΣ Κομοτηνή στη Λάρισα από τον δυνατό Φοίνικα που πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη του στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ με σκορ 77-58.  Έτσι ο ΓΑΣ Κομοτηνή βρίσκεται στη τελευταία θέση και το μέλλον του στην Β’ κατηγορία προμηνύεται δυσοίωνο.

Οι παίκτες του Φοίνικα μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-2 στο 3′ και 15-4 στο 4′. Η διαφορά υπέρ του φοίνικα συνέχισε να μεγαλώνει με το σκορ να γίνεται 21-8 στο 8′, 28-13 στο 11′ και 35-17 στο 13′. Στο 18′ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+22 και 47-25) για να μειώσουν με τη λήξη του α’ ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι σε 47-30.

Στο γ’ δεκάλεπτο οι παίκτες του ΓΑΣ Κομοτηνή προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά πλησιάζοντας στο 26′ σε 54-40. Ο Φοίνικας με ένα σερί 6-0 έκανε το σκορ στο 28′ 60-40 και προηγήθηκε στο 30′ 65-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ των 17 και 22 πόντων και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό 77-58.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΓΑΣ Κομοτηνή ταξίδεψε αυθημερόν για την Θεσσαλία, αναχώρησε το πρωί και έφτασε στο γήπεδο λίγο πριν την έναρξη του ματς, αναχώρησε αμέσως μετά και στην αποστολή δεν μετείχαν δύο βασικά στελέχη του, οι Καδήρ και Βελή.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 47-30 (ημίχρονο), 65-44, 77-58 (τελικό αποτέλεσμα).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λιάγκας): Λεπενιώτης 6, Αθανασόπουλος 12 (1), Γοργόλης 2, Παπαχρήστος 4, Μαγρίζος 5 (1), Κολλάτος, Τσιαβές 10 (2), Περρωτής 14, Μόσιαλος, Στεργιούλης, Παπακώστας 15, Τσιαμπαλής 9.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής 3 (1), Σταματέλος 4, Διαμαντίδης 5, Μαγκώνης 8 (2), Λεχούδης 7, Ντίνας 13 (3), Ρυακιώτης, Μπεκρής 11 (1), Καλατζής 3, Καραμπέκης, Μανάκας 4.