Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στο παιχνίδι του ΓΑΣ Κομοτηνή με τον Αίαντα Ευόσμου

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

–  Πληρώνοντας την πολύ κακή επιθετική λειτουργίας του ο ΓΑΣ Κομοτηνή ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αίαντα Ευόσμου με 58-63 και παρότι είναι νωρίς ακόμα δείχνει ότι δύσκολα θα παραμείνει στην κατηγορία. Νέο πλήγμα για τον ΓΑΣ ο τραυματισμός του Ντίνα, ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο 4 λεπτά πριν το τέλος με πρόβλημα στον δικέφαλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του ΓΑΣ, καθώς είχε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Αίαντα πήρε από την αρχή το προβαδισμα και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε να προηγείται με 9-18. Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή βελτίωσε την άμυνα της και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά με αποτέλεσμα να περάσει για πρώτη φορά στο σκορ με 23-21. Όμως ο Αίαντας κατάφερε να περάσει γρήγορα μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με σκορ 24-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ. Όμως ένα καταστροφικό τελευταίο τρίλεπτο έφερε τον Αίαντα να προηγείται με 35-47. Ο ΓΑΣ κυνηγούσε στο σκορ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να μειώσει τη διαφορά στους τρεις πόντους με δύο βολές του Μακρή και να χάνει με 58-61. Στα τελευταία αυτά δευτερόλεπτα όμως οι παίκτες του ΓΑΣ δεν κατάφεραν να κάνουν φάουλ για να στείλουν στις βολές τους παίκτες του Αίαντα, οι οποίοι με λέι απ διαμόρφωσαν το τελικό 58-63.

Από τον ΓΑΣ Κομοτηνή προσπάθησαν οι Μακρής και Λεχούδης, ενώ από τον Αίαντα κορυφαίος ήταν ο Μαυρίδης. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Πιτσίλκας Μ και  Ξέρας.

Δεκάλεπτα: 9-18, 22-24 (ημίχρονο), 35-47, 58-63 (τελικό αποτέλεσμα).

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής 3(1), Σταματέλος 2, Διαμαντίδης 3, Μαγκώνης 7(1), Λεχούδης 10, Ντίνας 6, Αθανασίου, Μπεκρής 16, Καλατζής 3(1), Καραμπέκης, Μανάκας, Χαλήλ 8
ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούτζιας 2, Γκάτζιας 12, Δεμερτζής, Σαββίδης 3(1), Μαυρίδης 22, Καδής, Καντάρκος 12, Μαυροκεφαλίδης, Δασκαλάκης, Θωμαΐδης 6, Ψευτογκάς, Σαρρής 6