Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του ΓΑΣ Κομοτηνή με τον Φοίνικα Λάρισας

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

Την ευκαιρία να πάρει την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα έχασε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, ο οποίος ηττήθηκε σε ένα πολύ κακό παιχνίδι από τον Φοίνικα Λάρισας με 55-62.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακο. Χαρακτηριστικό είναι ότι το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν 0-2, ενώ ο ΓΑΣ πέτυχε το πρώτο του καλάθι εντός παιδειάς μετά από 7 λεπτά. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κακές επιθετικά, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 6-8. Ο ΓΑΣ ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο όπως και την πρώτη, με τον Φοίνικα με ένα σερί 0-8 να προηγείται με 6-16. Η ομάδα της Κομοτηνής αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους πέντε, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την ομάδας της Λάρισας μπροστά στο σκορ με 17-22

Ο ΓΑΣ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, συνέχισε να παλεύει και 5’56 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 29-27. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 39-40. Το τέταρτο δεκάλπετο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι παίκτες του ΓΑΣ όμως υπέπεσαν σε κάποια κρίσιμα λάθη στο τελυταίο δίλεπτο με συνέπεια η ομάδα της Κομοτηνής να ηττηθεί με 55-62.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Δημάδης

Δεκάλεπτα: 6-8, 17-22 (ημίχρονο), 39-40, 55-62 (τελικό αποτέλεσμα).

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος 7(1), Διαμαντίδης 3(1), Μαγκώνης, Λεχούδης 9(1), Ντίνας 9(1), Κατσαούνης, Μπεκρής 9, Καλατζής 3(1), Καραμπέκης, Μανάκας, Χαλήλ 15.

Φοίνικας Λάρισας (Θεοδωρόπουλος): Λεπενιώτης 9(2), Αθανασόπουλος 6, Γοργόλης 6(2), Παπαχρήστος 7(1), Μαγρίζος 4, Τσιαβές, Περρωτής 13, Μόσιαλος, Στεργιούλης, Παπακώστας 13(1), Τσιαμπαλής 2.