Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του ΓΑΣ Κομοτηνή με τον Αργοναύτη

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι ο ΓΑΣ Κομοτηνή ηττήθηκε από τον Αργοναύτη με 60-69. Η ομάδα του ΓΑΣ έχει πλέον τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια από ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο με αυτόν και πλέον η υπόθεση παραμονή αρχίζει και γίνεται πάρα πολύ δύσκολη.

Ο Αργοναύτης ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 1-8. Ο ΓΑΣ ισορρόπησε γρήγορα και ισοφάρισε σε 8-8 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τον Αργοναύτη μπροστά με 11-12. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν ισόπαλες το ημίχρονο με 31-31.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και τον ΓΑΣ τελικά να προηγείται με 45-43. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, όμως στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα ο ΓΑΣ έκανε κοιλιά κάτι που εκμεταλεύτηκε ο Αργοναύτης για να φτάσει στο τελικό 60-69.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντισλής με 31 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Χαντζίδης με 19. Από τον ΓΑΣ κορυφαίοι ήταν οι Λεχούδης και Μπεκρής με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Ελευθεριάδης
Δεκάλεπτα: 11-12, 31-31 (ημίχρονο), 45-43, 60-69 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Λεμονίδης): Πανταζής 5(1), Σταματέλος, Διαμαντίδης 2, Μαγκώνης 4, Λεχούδης 19(1), Ντίνας 6, Ρυακιωτάκης, Μπεκρής 17(3), Καλατζής, Καραμπέκης, Μανάκας, Χαλήλ 7.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Τσούρμας): Δικταπανίδης, Καλπαξίδης 4, Ντισλής 31(3), Μιχαηλίδης 7, Γαϊτανίδης 3(1), Δέτσικας 3, Θώμος, Δάλπας, Μπέγος, Χριστόπουλος, Τσιόγκας 2, Χαντζίδης 19