Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του Αίαντα Ευόσμου με τον ΓΑΣ Κομοτηνή

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Την ήττα με 91-65 γνώρισε στη Θεσσαλονίκη από τον Αίαντα Ευόσμου ο ΓΑΣ Κομοτηνή. Με την ήττα αυτή σφραγίστηκε και μαθηματικά ο υποβιβασμός του ΓΑΣ στη Γ’ Εθνική Κατηγορία και από αύριο οι υπεύθυνοι της ομάδας θα πρέπει να δουλέψουν ούτως ώστε να μην παρουσιάσει και του χρόνου ο ΓΑΣ την εικόνα που είχε την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο ΓΑΣ άντεξε ουσιαστικά στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και στο τέλος του οποίου βρέθηκε πίσω με 23-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αίαντας άρχισε σταδιακά να αυξάνει την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 44-32, καθώς ο ΓΑΣ είχε στο δεκάλεπτο αυτό πολλά προβλήματα στην επίθεση.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως η διαφορά έμενε συνεχώς πάνω από τους δέκα πόντους, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 64-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση και το ότι οι παίκτες του ΓΑΣ δεν μαζεύονται όλοι μαζί καθημερινά για προπονήσεις εκτόξευσε τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους, καθώς οι παίκτες του ΓΑΣ δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση, με το τελικό 91-65 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Δεκάλεπτα: 23-22,44-32 (ημίχρονο), 64-53,91-65 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παργιανόπουλος – Τσουμαχίδης

Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Αμούτζιας 11 (1), Γκατζιάς 15, Σαββίδης, Μαυρίδης 25 (1), Καδής, Καντάρκος 2, Μαυροκεφαλίδης 4, Θωμαΐδης 28, Ψευτόγκας 6 (1).

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Πανταζής 2, Σταματέλος 6, Διαμαντίδης, Μαγκώνης 5 (1), Λεχούδης 8 (1), Ντίνας 19 (3), Μπεκρής 15 (3), Καλατζής 10 (2), Καραμπέκης.