Β’ Εθνική: Νίκησε στο επεισοδιακό “Ελ Θράκικο” και σύνεχίζει να ελπίζει η Ασπίδα

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Η Ασπίδα Ξάνθης ήταν η νικήτρια του μπασκετικού “Ελ Θράκικο” επικρατώντας του ΓΑΣ Κομοτηνή με 71-59 και παρέμεινε 2 βαθμούς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά πολύ κοντά στις ομάδες που θα παλέψουν για τη σωτηρία. Αντίθετα ο ΓΑΣ παρέμεινε στην τελευταία θέση, πέντε βαθμούς από την σωτηρία, αλλά υστερώντας σε πιθανές ισοβαθμίες με Ασπίδα και ΧΑΝΘ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ νευρικό και επεισοδιακό. Ο ΓΑΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την άμυνα αλλά και την νευρικότητα και την αστοχία της Ασπίδας στην επίθεση προηγήθηκε με 5-12 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με 7-12. Ο ΓΑΣ συνέχισε να τα πηγαίνει καλά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και στην αρχή της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με 9-21. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι νευρικό και από τις δύο πλευρές, με την Ασπίδα να αρχίζει σιγά σιγά να βελτιώνει τις επιδόσεις της σε άμυνα και επίθεση και τον ΓΑΣ να αρχίσει να γίνεται αυτός άστοχος επιθετικά. Έτσι η Ασπίδα έφερε το παιχνίδι στο 20-22 για να ανέβει με τρίποντο του ΓΑΣ στους πέντε.

Με το σκορ στο 20-25 και 3’09” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έγινε η φάση του παιχνιδιού. Οι διαιτητές χρέωσαν από ένα φάουλ στους Κουτσογιάννη και Χαλήλ. Οι δύο παίκτες φάνηκε να είπαν κάτι με τον παίκτη του ΓΑΣ στη συνέχεια να επιτίθεται με μπουνιά στον παίκτη της Ξάνθης. Οι δύο διαιτητές αποφάσισαν την αποβολή των δύο παικτών, ο πάγκος της Ξάνθης μπήκε μέσα να διαμαρτυρηθεί, κάποιοι προσπαθούσαν να συγκρατήσουν τον Κουτσογιάννη που ήταν έξω φρενών, η κερκίδα “έβραζε” και οι δύο διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια, επιστρέφοντας μετά από 10 λεπτά και κάνοντας συστάσεις ότι αν επαναληφθεί κάτι θα εκκενώσουν το γήπεδο. Η διακοπή αυτή οφέλησε την Ασπίδα, που στο υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου μπήκε δυνατά και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 27-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μίλησε ο Τατάρης. Ο παίκτης της Ασπίδας πέτυχε 10 πόντους στην περίοδο αυτή, τιμωρώντας την άμυνα του ΓΑΣ και ομάδα της Ξάνθης προηγήθηκε με 41-29. Ο ΓΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε τελικά να μειώσει σε 48-42 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η θέληση της Ασπίδας για τη νίκη, οι περισσότερες επιλογές στον πάγκο που είχε και η κούραση των παικτών του ΓΑΣ έγειραν την πλάστιγγα της νίκης προς το μέρος των γηπεδούχων. Η Ασπίδα πήρε από την αρχή του δεκαλέπτου διψήφια διαφορά, προηγήθηκε με 58-45 και 64-49, για να φτάσει δίκαια στη νίκη με 71-59.

Κορυφαίοι από την Ασπίδα οι Σταμπουλής, Στεφανίδης και Τατάρης, με τον τελευταίο να κρατάει μόνος του την Ασπίδα στην τρίτη περίοδο, δίνοντας πολύτιμες επιθετικές λύσεις. Από τον ΓΑΣ πάλεψαν οι Λεχούδης, Καλατζής και Ντίνας.

Δεκάλεπτα: 7-12, 27-25 (ημίχρονο), 48-42, 71-59 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Κοϊμτζόγλου

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Δενδρινός 5, Παπαδάκης, Γρούδος, Σταμπουλής 11, Στεφανίδης 18(2), Τσιώγκας, Παπανικολάου 7, Κουτσογιάννης 6, Κουμπάνης 4, Τατάρης 14(2), Παλλάκης, Πετς.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής 2, Σταματέλος, Διαμαντίδης 2, Μανάκας 2, Λεχούδης 16, Ντίνας 10(1), Κατσαούνης, Μπεκρής 7, Καλατζής 13(1), Καραμπέκης 2, Στασινόπουλος 2, Χαλήλ 2.