Τρένο χωρίς… φρένα η Ξάνθη! Πέρασε με 4-0 (και) από την Βέροια και βλέπει ξεκάθαρα ΕΥΡΩΠΗ!

Με μια απίστευτη εμφάνιση, η Ξάνθη έκλεισε με τον πιο ονειρικό τρόπο τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για το 2016. Συνέτριψε με 4-0 μέσα στην Βέροια την τοπική ομάδα, συμπλήρωσε δέκα αγώνες αήττητη και εδραιώνεται με το τέλος της χρονιάς στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, χτυπώντας πλέον ξεκάθαρα με τις εμφανίσεις της ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Ξάνθη εκμεταλλεύθηκε τη μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο μέσα στα πρώτα 20 λεπτά πέτυχε 3 γκολ και έδωσε άλλον αέρα στη νίκη της, η οποία ομολογουμένως δεν ήρθε όσο εύκολα φαίνεται, αφού το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το οριακό 0-1. Στην επανάληψη οι Ακρίτες ήταν… καταιγιστικοί αφού μέσα στο δεκάλεπτο 58′-67′ πέτυχαν τρια γκολ και κλέιδωσαν με θριαμβευτικό τρόπο τη νίκη τους!

Πρώτη φάση του αγώνα αυτή του γκολ για την Ξάνθη, στο 19ο λεπτό όταν ο Ντε Λούκας εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Λισγάρας που είχε προωθηθεί πήρε μια κεφαλιά, και σκόραρε για το 0-1. Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες δεν έκαναν κάποια ουσιαστική τελική μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Ξάνθη αφού πήρε το προβάδισμα ήλεγχε πλήρως τον αγώνα, ενώ η Βέροια προσπαθούσε όσο περνούσε η ώρα να κερδίσει μέτρα, αλλά οι προσπάθειες της έβρισκαν τοίχο, την αντίπαλη άμυνα. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια, με την Ξάνθη να προηγείται ήδη με 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν… τα πάνω κάτω! Εκεί που η Βέροια με κάποιες αλλαγές του προπονητή της είχε μπει καλά και προσπαθούσε να ισοφαρίσει, όταν στο 55′ ο Βίτι πήρε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε για λίγο άουτ. Τρια λεπτά μετά η Ξάνθη πήρε τα ηνία, όταν ο Βασιλακάκης έκανε ένα γέμισμα στο 58′, η μπάλα χτύπησε καθαρά στο χέρι του Καλί, και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Γιουνές, και νίκησε τον Λόπεζ, στέλνοντας τον στην αντίθετη γωνία με αυτή που έστειλε την μπάλα.

Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει όταν στο 60′ ο Βασιλακάκης εκμεταλλευόμενος ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας βγήκε στη κόντρα, έκανε την παράλληλη πάσα στον Γιουνές, ο οποίος εύκολα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3. Επτά λεπτά αργότερα ήταν και πάλι ο Γιουνές που εκτέλεσε για δεύτερη φορά έυστοχα από τα έντεκα βήματα για το 0-4, σε ένα πέναλτι που είχε κερδίσει προηγουμένως ο Τριάδης σε ανατροπή του από τον Λόπεζ.

Από εκεί και πέρα η Ξάνθη χαλάρωσε και έχοντας και την άνεση του σκορ πίεζε μεν ψηλά, αλλά δεν καιγόταν για ένα πέμπτο γκολ. Έφτασε κοντά σε αυτό σε δύο ευκαιρίες, αλλά σε καμία από αυτές ο Νιέτο δεν κατάφερε να σκοράρει και να χριστεί σκόρερ. Ούτε στο 80ο λεπτό, ούτε και στις καθυστερήσεις του αγώνα, αφού και τις δύο φορές είδε τη μπάλα, από το σουτ του να καταλήγει άουτ.

Βέροια: Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλος (46΄ Τόνι Κάλβο), Μαλόν, Χαροντάκης, Μπαλάφας, Καλί, Άρτσε, Λινάρδος, Σισίνιο (46′ Βίτι), Καπετάνος, Σαρπόνγκ.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (78′ Νιέτο), Τριάδης (74′ Σολτάνι), Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάκης (81′ Ράνος), Γουάλας, Λισγάρας, Καμαρά.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ