Το πανηγύρι των Γούτα – Ράνου και το… Ουζμπεκιστάν

Ανταπόκριση από την Τουρκία: Σωτήρης Σαρμπεζουδης

–  Το Ουζμπεκιστάν θα είναι ο προσεχής αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδος Κ20 την προσεχή Τρίτη, καθώς ηττήθηκε από την Ουρουγουάη και κατάκτησε την τρίτη θέση του έκτου ομίλου.

Το σκορ άνοιξε στο 38ο λεπτό ο Αθεβέδο ενώ στο 47ο λεπτό ο Λόπεθ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αρασκαέτα σημείωσε το 3-0 έπειτα από ασίστ του Λόπεθ ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 77ο λεπτό ο Μπεντακούρτ και πάλι από ασίστ του Λόπεθ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου,  Κροατία νίκησε 2-1 τη Νέα Ζηλανδία και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Ουρουγουάη.

Στο μεταξύ, στο Γκαζιαντέπ επέστρεψε από το μεσημέρι του Σαββάτου (29/6) η αποστολή της Εθνικής Νέων ενόψει του αγώνα της (2/7) για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Τουρκίας.

Η ελληνική αποστολή ταξίδεψε με πτήση τσάρτερ από την Τραπεζούντα μαζί με την τουρκική, καθώς οι οικοδεσπότες του τουρνουά θα παίξουν κι αυτοί στο Γκαζιαντέπ με αντίπαλο τη Γαλλία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι καιρικές συνθήκες που συνάντησαν τα μέλη της ελληνικής αποστολής στο Γκαζιαντέπ ήταν δυσμενείς, καθώς ο υδράργυρος άγγιξε το μεσημέρι τους 40oC.

Αυτό πάντως δεν εμπόδισε το βράδυ της Παρασκευής, μετά την πρόκριση στους 16, να υπάρχει πανηγυρική ατμόσφαιρα στο πούλμαν της ελληνικής αποστολής, όπως φαίνεται και στην φωτογραφία όπου δεξιά εικονίζονται οι Δημήτρης Γούτας και Αντώνης ράνος της Ξάνθης…