Την… Μπακα-σακάτεψε! Με τριάρα στην πλάτη και… εκτός στόχου Ευρώπης επιστρέφει από τη Νέα Σμύρνη η Ξάνθη

Η Skoda Ξάνθη στήθηκε με σκοπό να κρατήσει την κατοχή της μπάλας και να πετύχει το γκολ σε κάποια επίθεση, αλλά οι καταπληκτικές εμπνεύσεις του Τάσου Μπακασέτα είχαν ως αποτέλεσμα αφενός αυτός να πετύχει το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του, αφετέρου οι Ξανθιώτες να επιστρέψουν στην βάση τους με μια βαριά ήττα που τους απομακρύνει από τον στόχο των πλέι οφ.

Οι “κυανέρυθροι” πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μετά από τέσσερα ματς στη Super League αλλά και πρώτη επί της θρακιώτικης ομάδας μετά από 6 χρόνια και 11 παιχνίδια ανεξαρτήτου έδρας. Μάλιστα, στι προηγούμενο, που ήταν και πάλι Μάρτιο αλλά sστις 7/3 του… 2010. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν όπως προαναφέρθηκε την κατοχή της μπάλας, έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα, αλλά δυο λάθη ήταν αρκετά για να λάβει τέλος η σεμνή τελετή.

Κάτω από τα δοκάρια ο Λουτσέσκου χρησιμοποίησε τον Τσέναμο, που φέρει τεράστια ευθύνη ιδίως για το πρώτο γκολ αλλά αποσώβησε ιδίως στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τουλάχιστον τέσσερις άλλες παραβιάσεις της εστίας του. Στο 4-2-3-1 που χρησιμοποίησε, ξεκίνησαν οι Μπέρτος δεξιά, Γουάλας αρισετρά και Γούτας και Λισγάρας στα στόπερ. Ο αρχηγός Φλίσκας με τον Λουσέρο ήταν οι δύο στον άξονα, με τους Σολτάνι, Ντιμιτρόφ στις πτέρυγες και τον Ορφανίδη πίσω από τον Σκούρτη, ο οποίος βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Παρόμοια διάταξη και για τον Μαρίνο Ουζουνίδη, που ειδικά μέχρι την επίτευξη του πρώτου γκολ έδειχνε ιδιαίτερα ανήσυχος στον πάγκο του, φώναζε διαρκώς στους παίκτες του και συχνά τους έκανε παρατηρήσεις. Μπροστά απ’ τον Διούδη ξεκίνησαν από δεξιά προς αριστερά οι Βλάχος, Πατσατζόγλου, Ρισβάνης, Τασουλής. Ο πανταχού παρών Μανώλης Σιώπης και ο Κόρμποςήταν οι δύο αμυντικοί χαφ και οι Μασούρας, Μπακασέτας, Καθάριος συνέθεσαν την τριάδα πίσω από τον προωθημένο Ανσαριφάρντ.

Η Ξάνθη είχε την κατοχή της μπάλας, που άγγιξε σε ποσοστά 65-35% μέχρι και τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Είχε πάρει τον έλεγχο του κέντρου αλλά δεν απείλησε ποτέ ουσιαστικά τον Διούδη, καθώς ο Σκούρτης έμοιαζε αποκομμένος στη γραμμή κρούσης. Ο Πανιώνιος έδειχνε σε κακή μέρα αλλά ο Τάσος Μπακασέτας είχε διαφορετική γνώμη. Στο 39′  άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση μακρινού φάουλ και τον Τσέναμο να φέρει ακέραια ευθύνη, αφού η μπάλα πέρασε μέσα από τα χέρια του.

Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους γηπεδούχους αλλά πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, τρία λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας και πάλι  έπιασε το ξαφνικό αριστερό σουτ από το ημικύκλιο, αιφνιδίασε ξανά τον Τσέναμο  και διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του.  Μάλιστα, ο Μπακασέτας απείλησε και τρίτη φορά μέχρι το 45′, αλλά αυτή τη φορά ο Τσέναμο  λειτούργησε σωτήρια για την εστία του. Μάλιστα, αυτή η τελευταία απόκρουση ανέβασε και την ψυχολογία του γκολκίπερ της Ξάνθης, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο αναδείχθηκε σε ήρωα της ομάδας του.

Από το 48′ μέχρι το 50′ ο Τσέναμο απέκρουσε διαδοχικά προσπάθειες των Μπακασέτα, Μασούρα, Ρισβάνη και κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Το κερασάκι στην τούρτα, πάντως, ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μπακασέτας που έψαχνε το “παρθενικό” του χατ τρικ, το βρήκε, αδειάζοντας με ωραία ντρίμπλα τον Λισγάρα και νικώντας αυτήν την φορά με τρίτο διαφορετικό τρόπο τον Τσέναμο και συγκεκριμένα με δεξί πλασέ από την περιοχή.

Με τη νίκη αυτή ο Πανιώνιος βρέθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, πολύ κοντά πλέον στον στόχο της εισόδου στα πλέι οφ, την ώρα που η Ξάνθη βλέπει αυτόν τον στόχο μάλλον να απομακρύνεται, με αποτέλεσμα η γκρίνια να έχει ξεκινήσει στις τάξεις της ομάδας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Πατσατζόγλου, Ρισβάνης, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (90’+1′ Μπαργκάν), Μπακασέτας, Καθάριος (60′ Καραμάνος), Ανσαριφάρντ (82′ Τζανδάρης)
SKODA ΞΑΝΘΗ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γούτας, Λισγάρας, Γουάλας, Λουσέρο, Φλίσκας (46’ Παπαστεριανός), Σολτάνι, Ορφανίδης, Ντιμιτρόφ (58’ Νιέτο), Σκούρτης (58’ Καπετάνος)