Θρίαμβος Απόλλωνα επί Ζυρίχης με γκολ Παπουλή και συμμετοχή Ρομπέρ

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–  Με τους δύο πρώην του Πανθρακικού Παπουλή και Ρομπέρ σε μεγάλα κέφια, ο Απόλλων Λεμεσού με μεγάλη εμφάνιση κατάφερε να κερδίσει την Ζυρίχη με 2-1 στην Κύπρο και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League.

Ο Φώτης Παπουλής ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, όταν με βολέ εντός της περιοχής δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ντα Κόστα, κάνοντας το 1-0 και δίνοντας άλλον αέρα στην κυπριακή ομάδα.

Ο Παπουλής παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματά του με την συμπλήρωση του ημιώρου, όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από την μπαλιά του Ρομπέρ αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Ό,τι δεν έγινε όμως στο 30′ πραγματοποιήθηκε με γκολάρα του Γκουγιόν δέκα λεπτά αργότερα με ωραίο φαλτσαριστό χαμηλό σουτ, δέκα μέτρα εκτός της περιοχής. Το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς, καθώς πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο η Ζυρίχη ισοφάρισε με τέρματα του Ρίκαν και του Γιαπί στο 50′ και στο 53′.

Ωστόσο ο Απόλλων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού στο 87ο λεπτό με αυτογκόλ του Κοχ έπειτα από γύρισμα του Ρέζεκ πήρε ξανά το προβάδισμα και τελικά κέρδισε με 3-2.

Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού δέχτηκαν κόκκινες κάρτες οι Γκουγιόν και Τσικαουί με δεύτερες κίτρινες.

Οι Παπουλής και Ρομπέρ ξεκίνησαν ως βασικοί τον αγώνα και αγωνίστηκαν σε όλη του την διάρκεια, χωρίς να αντικατασταθούν, σε αυτήν την θριαμβευτική πρεμιέρα του Απόλλωνα Λεμεσού.