Θετικό και το τελευταίο τεστ της Skoda Ξάνθη απέναντι στην Εθνική Ενόπλων

Ανταπόκριση από την Ξάνθη : Νεκτάριος Αμποβιανίδης

– Ικανοποιητική εμφάνιση και νίκη με το ευρύ 4-1 πέτυχε η Ξάνθη απέναντι στην Εθνική Ενόπλων, στο πέμπτο και τελευταίο φιλικό της εν όψει του αγώνα για τα πλέι- αουτ στις 8 Ιούνη.

Θετική εμφάνιση και νίκη με 4-1 πέτυχε η Skoda Ξάνθη στην πρόβα τζενεράλε για το παιχνίδι μπαράζ με τον τρίτο της Football League απέναντι στην Εθνική ομάδα των Ενόπλων δυνάμεων.

Οι παίκτες της Εθνικής μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς όμως να κάνουν την μεγάλη ευκαιρία, ενώ οι παίκτες της Ξάνθης σιγά-σιγά ανέβαζαν την απόδοση τους. Στο 12’ μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο που με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, για να φτάσουμε στο 30’ όταν μετά από σέντρα του Μπέρτου ο Σολτάνι με πλασέ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα για τους Θρακιώτες, με το 2-0 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Ξάνθης συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς και με την συμπλήρωση 58’ λεπτών αγώνα ο Μάνταλος θα κάνει ωραία κίνηση θα μπει στην περιοχή οπού θα τον ανατρέψει ο Δεληζήσης με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Μαρίν που θα ευστοχήσει από τα έντεκα βήματα γράφοντας το 3-0. Η αντίδραση της Εθνικής ήταν άμεση και στο 63’ ο Πασάς θα εκμεταλλευτεί λάθος της άμυνας της Ξάνθης και με πλασέ από κοντά θα μειώσει σε 3-1. Ενώ με την συμπλήρωση 80’ λεπτών αγώνα ο Τριάδης με πλασέ από κοντά έπειτα από σέντρα του Μαρίν θα διαμορφώσει το τελικό 4-1.

Αρκετός κόσμος βρέθηκε στης εξέδρες παρά την συνεχής βροχόπτωση, με κύρια κουβέντα φυσικά το παιχνίδι για τα πλέι- αουτ που ορίστηκε για της 8 Ιουνίου. Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Θόδωρος Βασιλακάκης με της πρώτες εκτιμήσεις να είναι θετικές για την ομάδα της Ξάνθης μια και δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό ενώ με ενοχλήσεις ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Παναγιώτης Τριάδης.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ν. Κεχαγιάς): Κυριακίδης(60 Τσέμα), Μπέρτος, Γούτας, Βάλλας(60’ Χοσέμι), Τσαμούρης(85’ Κολλαράς), Φλίσκας, Βασιλακάκης(6’ Νάκας), Μάνταλος(72’ Ρούμπεν), Κάλβο(60’ Τριάδης), Μαρίν(85’ Παπαδημητρίου), Σολτάνι(60’ Ράνος)

ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΠΛΩΝ (Β. Βούζας): Λυμπερόπουλος(46’ Γιαννακόπουλος), Τριανταφυλόπουλος(46’ Αυλωνίτης), Μπέριος(46’ Δεληζήσης), Μαρινάκης(46’ Μητροφάνης), Μαργαρίτης(46’ Ρουμπουλάκος), Αρκούδας, Μητρόπουλος(46’ Αργυρόπουλος), Κίτσιου(46’ Ηρακλής), Καλτσάς, Λυκογιάννης(6’ Τσιλιγγίρης, 59’ Θάνος), Μπουγατσιάς(46’ Πασάς)