Super League: Η Ξάνθη θύμισε… «καρναβάλι» στο ΟΑΚΑ και με 4-0 από το ημίχρονο γνώρισε βαριά ήττα από την ΑΕΚ

Ο βασιλιάς καρνάβαλος του Ξανθιώτικου Καρναβαλιού ήταν όπως αποδείχθηκε ο ΑΟΞ και την ώρα της παρέλασης στη πόλη της Θράκης… έλειπε, αφού ήταν στο ΟΑΚΑ και συνεπώς ο ΑΟΞ έχασε με το βαρύ σκορ 4-0 που είχε διαμορφωθεί από το ημίχρονο.

Σε ένα ματς μάλιστα που στο πρώτο 5λεπτο, ο διαιτητής Διαμαντόπουλος και ο βοηθός του Ακρίβος θέλησαν να κλέψουν το ρόλο των πρωταγωνιστών, αφού μέσα σε ένα 5λεπτο τα έκαναν μαντάρα. Δύο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ που δεν δόθηκαν, στο 2′ με τον Μελιόπουλο να γκρεμίζει τον Χριστοδουλόπουλο και στο 4′ τον ίδιο παίκτη να ανατρέπει τον Λιβάγια εντός περιοχής.

Οι «κιτρινόμαυροι» καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πετυχαίνοντας έτσι έναν ακόμη στόχο τους, να μην κουραστούν πολύ δεδομένου ότι έπεται και η ρεβάνς του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη στην Ντιναμό Κιέβου. Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Βράνιες, ο οποίος έκανε χατ τρικ και αποθεώθηκε απ’ όλο το γήπεδο αλλά και τους συμπαίκτες του. Αρκετά καλό ματς έκανε ο Μπακασέτας, εκλάμψεις από Χριστοδουλόπουλο και Λιβάγια, θετικός ο Γκάλο.

Απογοητευτική η εικόνα της Ξάνθης, η οποία έμεινε για τρίτη αγωνιστική χωρίς νίκη. Εξακολουθεί έτσι να είναι στην έκτη θέση με τον ΠΑΣ Γιάννινα να την πλησιάζει. Δεν υπήρξε παίκτης της που να στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Η τελευταία φράση ταιριάζει γάντι και για το διαιτητικό τιμ. Ανεπαρκής ο Διαμαντόπουλος, ο οποίος είδε φάουλ στο 4′ και όχι πέναλτι. Από την εκτέλεσή του ο Βράνιες σκόραρε από θέση οφσάιντ με τον επόπτη Ακρίβο να κρατά χαμηλά το σημαιάκι του. Υπάρχουν υποψήφιες για οφσάιντ και στο τρίτο γκολ του Βόσνιου.

Από τον λαιμό έπιασε την Ξάνθη η ΑΕΚ δείχνοντας πως δεν έχει την παραμικρή διάθεση να γκελάρει από τα πρώτα λεπτά. Μπήκε πολύ δυνατά, απείλησε για πρώτη φορά στο 3′ και δύο λεπτά μετά έγινε το 1-0. Σκόρερ ο εκτεθειμένος Βράνιες μετά το φάουλ του Γκάλο. Όλα, πάντως, ξεκίνησαν από άλλο διαιτητικό λάθος, αφού η Ένωση θα έπρεπε να έχει πάρει πέναλτι σε αυτή τη φάση και όχι φάουλ.

Το γκολ έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελανστο γήπεδο. Με τον ορεξάτο Μπακασέτα συνέχισαν να απειλούν και από δικό του κόρνερ στο 19′ ο Βράνιες έκανε το 2-0. Τα προβλήματα της Ξάνθης στα στημένα ήταν πάρα πολλά, αλλά γενικότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν εικόνα ομάδας που δεν είχε μπει καν στο ματς.

Δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι η ΑΕΚ, η οποία κυκλοφορούσε ανενόχλητη την μπάλα χωρίς να νιώθει την παραμικρή πίεση. Η Ξάνθη συνέχισε να είναι πίσω, αλλά αυτό δεν λειτούργησε, αφού ακόμα και έτσι τα κενά που είχε ήταν πολλά, όπως φάνηκε και στο 33′ όταν ο Βράνιες έκανε χατ τρικ.

Παρεμπιπτόντως, ο Βόσνιος έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος στόπερ που κάνει χατ τρικ στην Α’ Εθνική. Ακόμα και ο Σωτήρης Πέστροφας του Εθνικού που είχε πετύχει τέσσερα γκολ το 1960, αγωνιζόταν αρκετή ώρα σαν μέσος σε εκείνο στο ματς. Όσο για τον προηγούμενο παίκτη της Ένωσης που είχε κάνει χατ τρικ στο πρωτάθλημα, ήταν ο Νίκος Λυμπερόπουλος τον Απρίλιο 2007.

Δεν σταμάτησε, πάντως, εκεί η ΑΕΚ. Το κλίμα ήταν τέτοιο στο ΟΑΚΑ με τον κόσμο να έχει ενθουσιαστεί και να προτρέπει τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ να μην φρενάρουν. Εκείνοι έβγαζαν φάσεις με χαρακτηριστική άνεση και στο 44′ έγινε και το 4-0 από τον Μπακασέτα, ο οποίος τον έψαχνε το γκολ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να συνεχίσει φορτσάτη η ΑΕΚ έχοντας σε λίγες μέρες ευρωπαϊκό παιχνίδι στο Κίεβο με την Ντιναμό και γι’ αυτό οι παίκτες της έκαναν διαχείριση δυνάμεων. Ήταν πολύ χαλαροί γνωρίζοντας πως δεν μπορεί να τους κοστίσει.

Η Ξάνθη επιχείρησε να εκμεταλλευτεί τη χαλάρωση των γηπεδούχων, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν για κάποια λεπτά να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο και να κυκλοφορήσει λίγο την μπάλα. Έφτασε σε μικροευκαιρίες, αλλά κλασική φάση δεν είχε σε όλο το δεύτερο μέρος. Μέχρι το φινάλε δεν υπήρχαν ιδιαίτερες συγκινήσεις. Προς τα τελευταία λεπτά ανέβηκε κάπως ο Λιβάγια κυνηγώντας ένα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ επιχείρησε να φανεί και ο Γιακουμάκης. Δεν πήρε, όμως, τις πάσες εκεί που θα ήθελε.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μοράν, Σιμόες (65′ Αϊντάρεβιτς), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (70′ Γιακουμάκης), Μπακασέτας (59′ Κλωναρίδης), Αραούχο

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Μελιόπουλο, Λισγάρα, Κασάδο (46′ Μεχία), Σιλά, Ντε Λούκας, Καμαρά (80′ Ορφανίδης), Ντουρίτσκοβιτς (59′ Τριάδης), Μπρίτο, Γέντρισεκ