Super League: «Βραχυκύκλωσαν» στο τέλος του ημιχρόνου και ηττήθηκαν στην Τρίπολη οι νέοι της Ξάνθης

Στα πλαίσια της 28η αγωνιστικής του πρωταθλήματος η ομάδα νέων της Ξάνθης, αντιμετώπισε εκτός έδρας την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης, αλλά ένα «βραχυκύκλωμα» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Κώστα Προδρομίτη να πάρει κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι και ηττήθηκε με 3-1.

Μετά και την σημερινή ήττα, η ομάδα του Κώστα Προδρομίτη μένει για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, από τα οποία τα 3 είναι ισόπαλα, και έχει και μία ήττα. Πλέον παραμένουν για άλλη μια αγωνιστική στην 11η θέση της βαθμολογίας έχοντας 25 βαθμούς, αλλά και ένα παιχνίδι περισσότερα από τον σημερινό τους αντίπαλο, τον Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές λίγο πριν λήξει το α’ μέρος και σε διάστημα τριών λεπτών με Τσέκο και Μπαστιάνο κατάφεραν να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Η Ξανθιώτικη ομάδα προσπάθησε στην επανάληψη να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως η ευκαιρία του Πεταλωτή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα δεν είχε ευτυχή κατάληξη, αφού απέκρουσε ο αντίπαλος κίπερ. Η ομάδα της Τρίπολης σκοράρε και τρίτη φορά στο 68′ με τον Μπαστιανο και πάλι, με την ομάδα της Ξάνθης να πετυχαίνει απλώς το γκολ τη τιμής με τον Στράτο Σβάρνα να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Τσιμόπουλος, Τσέκος, Μπινιώρης, Ζήσης Γ., Aσεν, Κοντογιαννόπουλος, Νικολακόπουλος, Νάτσης, Δουβίκας, Τσιώλης, Μπαστιάνος. Έπαιξαν και οι: Απειρανθίτης, Διαμαντάκος, Ζήσης Α.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Σαββίδης, Βαφειάδης, Σβάρνας, Παπάζογλου, Χασάνογλου, Τσέλα (46′ Καπτέλι), Παπαδόπουλος, Τσάπαρης (65′ Χαντζής), Χατζηχασάνογλου (75′ Καλογιάννης), Μελισσόπουλος, Σαμπανίδης.