Super League: «Τρίγκολο» από τη… σέντρα και τρίποντο Ευρώπης για την Ξάνθη επί του ΠΑΣ

Στη μάχη με φόντο την έξοδο στην Ευρώπη, η Ξάνθη ήθελε πάση θυσία το τρίποντο της νίκης για να ξεφύγει από τους έτερους διεκδικητές (Αστέρα Τρίπολης, Πανιώνιο) και το πήρε με επιβλητικό τρόπο επικρατώντας με 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Βρήκε απέναντί της όμως έναν άκρως ανταγωνιστικό ΠΑΣ που της δημιούργησε πολλά προβλήματα…Τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, γιατί στο δεύτερο, μία ομάδα υπήρξε στο χορτάρι, κι αυτή ήταν η Ξάνθη! Γέντρισεκ (δις) και Ντουρίτσκοβιτς ήταν οι σκόρερ για τους Θρακιώτες που έχουν πλέον σαφέστατο προβάδισμα για την έξοδο στην Ευρώπη!

Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Μανθάτης έκανε την σέντρα, ο Πέδρο Κόντε έγινε κάτοχος της μπάλας, πλάσαρε με το δεξί, αλλά Ζίβκοβιτς βρήκε τη μπάλα με το πόδι και ο Σβάρνας στη συνέχεια με τον μηρό την απομάκρυνε πριν περάσει τη γραμμή! Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μανθάτης από δεξιά πίεσε και έκλεψε από τον Σιλά, γύρισε την μπάλα στον Καρανίκα, ο οποίος διερχόμενος πλάσαρε άουτ με το αριστερό.

Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, έκανε την εμφάνισή της και η Ξάνθη. Ο Ντουρίτσκοβιτς από δεξιά γύρισε την μπάλα χαμηλά στο πρώτο δοκάρι, ο Γέντρισεκ έκανε την προβολή, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε κρατώντας το 0. Ενώ στο 30′ οι Γέντρισεκ – Τριάδης συνεργάστηκαν πολύ ωραία, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν πολύ άστοχο. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μισό του ματς, ήταν για τον ΠΑΣ. Και πάλι ο κινητικότατος Μανθάτης από δεξιά, τροφοδότησε τον Λίλα του οποίου το πλασέ στην κίνηση πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, θαρρείς και παρουσιάστηκαν άλλες ομάδες στο γήπεδο. Στο 50′ ο Ντουρίτσκοβιτς με ωραίο σουτ έξω και δεξιά από την περιοχή, με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Βελλίδη για το 1-0 των γηπεδούχων. Ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Έρικ Γέντρισεκ «έγραψε» το 2-0 με για τους γηπεδούχους, με υπέροχο μακρινό σουτ με το αριστερό με το οποίο κρέμασε τον Βελλίδη και πέτυχε ένα από τα πιο εντυπωσιακά τέρματα της σεζόν!

Στο 72ο λεπτό, ο Βελλίδης δεν απέκρουσε σταθερά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριάδη και ο Γέντρισεκ πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς (10ο συνολικά στη σεζόν). Στο 81′ ο Λουσέρο σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη και ο Ντουρίτσκοβιτς στην επαναφορά δεν κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβαρνάς, Ντε Λούκας, Τριάδης (73′ Λουσέρο), Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας (21′ λ.τ. Φασίδης), Μπρίτο (46′ Κάστρο)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Κόντε, Τσικάρσκι, Καρανίκας (53′ Νικολιάς), Μανθάτης, Σκόνδρας (57′ Χαλκιαδάκης)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ