Super League: Ματσάρα στο Ηράκλειο με τον Μίνγκα χρυσή αλλαγή στο ντεμπούτο Βλάχου! Το πανόραμα της 19ης αγωνιστικής

Ανταπόκριση από τη Κρήτη: Λάζαρος Φιλιππίδης

– Ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική με τον δραματικό στο τέλος, αγώνα του Εργοτέλη με την Καλλονή που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3, στο ντεμπούτο του πρώην προπονητή της Ξάνθης Βαγγέλη Βλάχου στον πάγκο της ομάδας της Λέσβου που τελείωσε τον αγώνα με εννιά παίχτες αλλά παραλίγο να φύγει νικήτρια χάρη στο γκολ του πρώην φορ του Πανθρακικού Μίνγκα.

Εργοτέλης και Καλλονή μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο Παγκρήτιο με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 12 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους τους 24. Η Καλλονή προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση ανύπαρκτου πέναλτι από τον Λεοζίνιο και κεφαλιά του Χουάνμα στο 39′ αλλά από το 45’ αγωνίστηκε με 10 παίκτες.

Στην επανάληψη οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, ισοφάρισαν αρχικά σε 2-2 με τον Χαλκιαδάκη στο 67′ και σουτ του Χαντί στο 73′. Στα τελευταία λεπτά τα γκολ του Μίνγκα και του Κοζορώνη διαμόρφωσαν το τελικό 3-3, ενώ με 9 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς η ΑΕΛΚ μετά την αποβολή και του Κεϊτά στις καθυστερήσεις.

Από ισοπαλίες σημαδεύτηκαν οι αγώνες και για τις δυο ομάδες της Θράκης, που αγωνίζονταν εκτός έδρας ισοπαλίες για την 19η αγωνιστικη, με τη Ξάνθη να φεύγει με το βαθμό από την Κέρκυρα, ενω ο Πανθρακικός έκλεψε το βαθμό στο τέλος από τον ΠΑΣ Γιάννενα και μένοντας για έκτο παιχνίδι αήττητος βλέπει μετά από καιρό να βρίσκεται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, εκμεταλλευόμενος βέβαια την αφαίρεση έξι βαθμών από τον ΟΦΗ.