Super League: Της πάει το νησί… νέα νίκη στην Κέρκυρα για της Κ17 της Ξάνθης

Σε παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του τρίτου γύρου της Super League για το πρωτάθλημα Κ17 που έγινε στο γήπεδο Κανονίου στην Κέρκυρα την Παρασκευή το πρωί η Ξάνθη νίκησε για δεύτερη φορά στο νησί των Φαιάκων μέσα σε τέσσερις μήνες αυτην την φορά με τον δείκτη του σκορ να σταματά στο 0-3.

Η ομάδα του Κώστα Μπεδρελή που είναι δεύτερη στο πρωτάθλημα δεν υποτίμησε του Επτανήσιους όπως πριν τα Χριστούγεννα στα Πηγάδια μένοντας τότε στο 2-2 και πήρε την σημαντική νίκη με τρία τέρματα διαφορά, φτάνοντας τους 36 βαθμούς, ενω η Κέρκυρα έμεινε τελευταία.

Η ομάδα της Ξάνθης είχε την υπεροχή και τον έλεγχο του αγώνα από την έναρξή του, αλλά δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια πριν την ανάπαυλα με το προβάδισμα. Στην επανάληψη, όμως οι Θρακιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, και πήραν προβάδισμα 2 τερμάτων μέσα σε μόλις 10 λεπτά από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 50′ ο Δουλγέρης ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος και άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ιωάννου διπλασίασρ τα τέρματα της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 84ο λεπτό ο Τσιλιγγίρης που σκόραρε για να γράψει το τελικό 0-3.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Ζουρνατζίδης, Τριανταφύλλου, Λεωντσάκος (80′ Τηλαβερίδης), Τενεκές, Θεοφυλάκης (70′ Κιολείδης), Μελιόπουλος, Γράβας (85′ Κριεζής), Γκασιμπαγιαζίδης (60′ Τσιλιγγίρης), Γκατζόγιας, Δουλγέρης, Ιωάννου (75′ Ποδάρας)