Super League: Τελείωσε το σερί νικών εκτός έδρας της Ξάνθης! Ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό και ισοβαθμεί πλέον με τον Πανιώνιο…

Μετά από 5 σερί εκτός έδρας αγώνες που νίκησε, η Ξάνθη ηττήθηκε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και έπεσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Ξάνθη έπαιξε όπως παίζει πάντα, το πάλεψε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και τελικά το πλήρωσε στην αρχή της επανάληψης, όταν ο Σεμπά σούταρε, και με αρκετή δόση τύχης και αφού η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Στράτου Σβάρνα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Πρώτη φάση του αγώνα, ένα σουτ του Μάριν στο 12′, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ. Στο επόμενο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός είχε τρια συνεχόμενα κόρνερ, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποίησει κάποιο από αυτά. Ο Μαρίν προσπάθησε και πάλι να απειλήσει την εστία του Ζίβκοβιτς στο 28′, αλλά και τις δύο φορές που το έκανε είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ, χωρίς να τον ανησυχεί. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ξάνθης έκανε την πρώτη της τελική στον αγώνα, όμως ο Βασιλακάκης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πολύ ωραία μπαλιά το Λάζιτς και από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Καπίνο. Στο 41ο λεπτό η Ξάνθη έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, όταν ο Τριάδης έκανε ένα γύρισμα, με τον Καπίνο να διώχνει προ του Ράνου, με την μπάλα να καταλήγει στον Λουσέρο, το σουτ του οποίου έφυγε για πολύ λίγο άουτ. Κάπως έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός αφού στο 48′ ο Σεμπά σούταρε, ο Ζίβκοβιτς αρχικά απέκρουσε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Στράτου Σβάρνα και κατέληξε στα δίχτυα της Ξάνθης. Ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι στο 61ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ανδρούτσου απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς, κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι. Η Ξάνθη προσπάθησε να ξεπεράσει το γκολ που δέχθηκε και απείλησε με ένα σουτ του Μπαξεβανίδη, αλλά ο Καπίνο απέκρουσε και παραχώρησε κόρνερ. Τελευταία φάση του αγώνα αυτή του δεύτερου τέρματος του Ολυμπιακού, όταν ο Μανθάτης πήρε το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Ζίβκοβιτς στην κεφαλιά του Καρντόζο που είχε προηγηθεί, και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Βιανά, Ρέτσο, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Ανδούτσος (85′ Καμπιάσο), Φορτούνης, Σεμπά, Μαρίν (67′ Μανθάτης) και Ιντέγε (81′ Καρντόζο).

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Σβάρνας (74′ Παπαγεωργίου), Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Καμαρά (67′ Σολτάνι), Λουσέρο, Βασιλακάκης, Λάζιτς, Τριάδης και Ράνος (86′ Κώστας).