Στα Πηγάδια ο «Ελέ» την ώρα που ξέφευγε μεν από τελευταίος ο Πανθρακικός αλλά… απομακρύνοταν από την παραμονή

Στα Πηγάδια βρέθηκε ο προπονητής του Πανθρακικού Δημήτρης Ελευθερόπουλος, ο οποίος παρακολούθησε το απόγευμα την ισοπαλία ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και την Βέροια.

Ωστόσο, το μισό μυαλό του βρισκόταν στο άλλο παιχνίδι που διεξαγόταν εκείνη την ώρα ανάμεσα σε Ατρόμητο και Καλλονή, καθώς αφορούσε τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ο Ατρόμητος νίκησε με γκολ του Ουσέρο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Πανθρακικός έπαψε πλέον να είναι ουραγός στην βαθμολογία, αφού με την ισοπαλία στο Καυτανζόγλειο προσπέρασε την Καλλονή, την οποία άφησε στον πάτο.

Ωστόσο το αποτέλεσμα δεν ήταν για να το πανηγυρίζουν στην Κομοτηνή, αφού ο Ατρόμητος ήταν θεωρητικώς η ομάδα που κυνηγούσαν για να βρεθούν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Με τη νίκη του ο Ατρόμητος έφτασε τους 13 πόντους, όσους έχει και ο Παναιτωλικός- και εκεί βρίσκεται η ζώνη του υποβιβασμού.

Δεδομένου ότι η διαφορά είναι πέντε πόντοι και απομένει μια αγωνιστική για το τέλος του πρώτου γύρου, είναι δεδομένο ότι ακόμα και αν ο Πανθρακικός νικήσει την άλλη εβδομάδα τον Παναθηναϊκό, θα παραμείνει στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος κάτω από την διακεκαυμένη ζώνη.

Ο Παναιτωλικός ηττηθηκε δύσκολα από τον Ολυμπιακό, που πέτυχε την 13η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια με το ισχνό 1-0 χάρη σε τέρμα του Τσόρι Ντομίνγκες στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Στο βραδινό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης χάρη σε έναν αστεράτο Καρέλη.

Το Σάββατο υπενθυμίζεται ότι Πανιώνιος και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 ενώ ο Πλατανιάς ηττήθηκε στην έδρα του με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Την Δευτέρα παίζει ο Λεβαδειακός με τον ΠΑΟΚ στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας.