Super League: Πλήγωσε την Ξάνθη στο πρώτο της εντός έδρας φιλικό ο Χαμζά Γιουνές

Η Ξάνθη ηττήθηκε στο πρώτο της εν Ελλάδι φιλικό που διεξήχθη στα Πηγάδια από τον Άρη με 1-0 με χρυσό σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έναν παλιό γνώριμο, τον Χαμζά Γιουνές που στις αρχές της εβδομάδας επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό των κιτρινόμαυρων.

Οι δυο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε ένα φιλικό παιχνίδι στο οποίο  οι Μίλαν Ράσταβατς και Πάκο Ερέρα τέσταραν την ετοιμότητα των παικτών τους, αλλά εξελίχθηκε σε αγώνα με αρκετή ένταση αι νεύρα, δύο ακριβώς εβδομάδες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη ήταν εκείνη που είχε τα ηνία. Μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από τα πρώτα μόλις λεπτά να επιβάλλει τον ρυθμό της. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κουέστα απέκρουσε με υπερένταση ένα σουτ του Γέντρισεκ. Με τη συμπλήρωση του 15ου λεπτου, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι, με τον Καμαρά να κάνει το σουτ το οποίο κατέληξε άουτ.

Στο 20λεπτο ωστόσο ανέβηκε η ένταση στο παιχνίδι με ένα σκληρό φάουλ του Μπαξεβανίδη στον Μετέο Γκαρσία. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Άρη βελτίωσαν την εικόνα τους και προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 27΄ με τον Σόουζα να δίνει τη μπάλα με το κεφάλι στον Παυλίδη και με τον δεύτερο να σουτάρει άστοχα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, οι “κιτρινόμαυροι” που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντιγκινί, δημιούργησαν ακόμη μια καλή ευκαιρία με τον Παυλίδη να επιχειρεί ένα σουτ και τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Στο 43΄ ο Άρης βρέθηκε μια… ανάσα από το 0-1 με τον Μενέντες να σεντράρει για τον Γιουνές, με τον Τυνήσιο να μη μπορεί να βρει τη μπάλα. Τα κατάφερε ωστόσο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όταν μετά από μία εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έπειτα από κόντρες βρέθηκε στα πόδια του Τυνήσιου φορ, ο οποίος με ωραίο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους “κιτρινόμαυρους”.

Το δεύτερο ημίχρονο στα Πηγάδια, τα είχε… όλα εκτός από το γκολ! Με την επαναφορά, ο Άρης ήταν αυτός που απείλησε στο 46΄ με τους Κολάσο, Τζανακάκη και Ναζλίδη να συνεργάζονται εξαιρετικά, ωστόσο ο τελευταίος δε βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να περάσει χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο η συγκεκριμένη φάση.

Στη συνέχεια, η Ξάνθη προσπάθησε να απαντήσει στην πίεση του Άρη. Αρχικά οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 55΄ με τον Κάστρο να παίρνει μια κεφαλιά που κατέληξε ελάχιστα άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα σε μια φάση διαρκείας ο Μενέντες έδιωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή της εστίας του Αναγνωστόπουλου.

Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς παρά τις χαμένες ευκαιρίες δεν το έβαλαν κάτω και στο 70′ απείλησαν εκ νέου με τον Γέντρισεκ να επιχειρεί ένα σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Αναγνωστόπουλος. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι σε μια τελική φάση, με τον Ορφανίδη να κάνει το σουτ χωρίς ωστόσο να προκαλέσει ανησυχία στον πορτιέρε του Άρη.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η θρακική ομάδα βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση και πιο συγκεκριμένα στο 88΄ μετά από αδράνεια της άμυνας του Άρη, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα όμως να μη του κάνει το χατίρι και να καταλήγει άουτ. Το τελικό αποτέλεσμα μάλλον αδικεί την Ξάνθη, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει αφού τα φιλικά διεξάγονται ακριβώς για να αποφύγει τέτοια ζητήματα στο πρωτάθλημα η θρακιώτικη ομάδα.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας (40’ Μελιόπουλος), Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Ντε Λούκας, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Κάστρο και Μπουλά(81’ Φασίδης)

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα (46’ Αναγνωστόπουλος), Τζανακάκης (76’ Κωνσταντινίδης), Βέλεθ, Ούγκο Σόουζα, Μπάσα(76’ Βαλεριάνος), Μενέντεθ(76’ Δεληζήσης), Κολάσο, Ματέο Γκαρσία (88’ Διαμαντόπουλος), Παυλίδης (82’ Μιλούνοβιτς), Ιντζόγλου (68’ Ματίγια), Γιουνές (46’ Ναζλίδης).