Super League: Οριακή ήττα σε ματς με δύο ανατροπές για τους Νέους της Ξάνθης από την ΑΕΚ

Το μεσημέρι της Παρασκευής έπαιζαν στην Αθήνα και τα Σπάτα οι Νέοι της Ξάνθης, και παρ’όλο που το πάλεψαν έχοντας μέχρι και το 60ο λεπτό περίπου το προβάδισμα τελικά στις καθυστερήσεις δέχθηκαν την ανατροπή και επιστρέφουν στη βάση τους με άδεια χέρια, αλλά με πολλά παράπονα από τη διαιτητική τριπλέτα του αγώνα.

Οι παίκτες του Κώστα Προδρομίτη, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 35ο λεπτό, αλλά κατάφεραν να αντιδράσουν αρχικά και να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Οκάν Σουλεϊμάν, για να κάνουν τη πρώτη ανατροπή της αναμέτρησης με τον ίδιο στο 51′ και να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, έστω και προσωρινά.

Και λέμε προσωρινά, γιατί στο 58′ η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2, και τελικά στις καθυστερήσεις έκανε τη δεύτερη ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό 3-2, με ένα γκολ που από τη πλευρά της Ξάνθης βέβαια διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ. Εκτός, όμως από τη συγκεκριμένη φάση, οι Θρακιώτες έχουν παράπονα γενικά από τη διαιτητική τριπλέτα, αφού προηγουμένως είχαν ακυρωθεί τρία αμφισβητούμενα γκολ τους για… οφσάιντ, το αντίστροφο δηλαδή με τον νικητήριο γκολ της ΑΕΚ.

Έτσι, μετά και από αυτή την ήττα, η ομάδα της Ξάνθης πέφτει στην 8η θέση της βαθμολογίας, αφού ισοβαθμεί πλέον με τους σημερινούς αντιπάλους της έχοντας αμφότεροι από 3ο βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

AO ΞΑΝΘΗ (Κώστας Προδρομίτης): Ζουρνατζίδης, Θεοφυλάκης (60′ Πατσιώρας), Πεταλωτής, Γιανναράκης, Χασάνογλου Τριανταφύλλου, Τσέλα, Τσάπαρης (62′ Ιωάννου), Αγγελόπουλος, Δουλγέρης (85′ Δημητρίου), Σουλεϊμάν.