Super League: Με ανατροπή η Ξάνθη νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ και μπήκε στην πρώτη πεντάδα

Η Ξάνθη έδωσε συνέχεια στις «υψηλές πτήσεις» νικώντας με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στα Πηγάδια και μάλιστα με ανατροπή, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Οι Μπρίτο στο 64′ και Γέντρισεκ στο 77΄ πέτυχα την ανατροπή για την ομάδα του Ράσταβατς, καθώς οι Ηπειρώτες, που γνώρισαν την έκτη εφετινή ήττα, είχαν προηγηθεί στο 21ο λεπτό με τον Μυστακίδη.

Το ματς τα είχε όλα, καθώς οι Θρακιώτες ξεκίνησαν δυνατά και στο πέμπτο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, σε μονομαχία του Μπρίτο με τον Αποστολόπουλο. Ο Μανούχος δίστασε αρχικά αλλά έδειξε τα 11 βήματα, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Βελλίδης όμως νίκησε τον Γέντρισεκ στο 7΄, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει πέναλτι ύστερα από 8 χρόνια (!) και συγκεκριμένα από το 2010, όταν τότε φορούσε τη φανέλα του Διαγόρα Ρόδου.

Προϊόντος του χρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού στο 18΄ είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Αθανασιάδη. Τελικά κατόρθωσαν να φτάσουν στο γκολ επίσης με κεφαλιά του Μυστακίδη στο 21΄, ύστερα από σέντρα του Ντόλοβατς. Η εξέλιξη αποσυντόνισε τους Θράκες, που ως το τέλος του ημιχρόνου δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά καθώς δεν ήταν εύκολα διαχειρίσιμο το σοκ από την απώλεια του πέναλτι από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας.

Η ομάδα του Ράσταβατς βοηθούμενη και από την αναγκαστική αλλαγή, έφτασε στο 1-1 με τον Μπρίτο στο 64ο λεπτό, όταν ο έμπειρος άσος της Ξάνθης εκμεταλλεύτηκε μια αναστάτωση που επικράτησε στην άμυνα των φιλοξενούμενων από φάση εκτέλεσης φάουλ από αριστερά. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους ξανθιώτες και τρία λεπτά αργότερα ο Βελλίδης έκανε σωτήρια απόκρουση σε εξαιρετικό σουτ του Γέντρισεκ εκτός περιοχής.

Τελικά, ο Σλοβάκος επιθετικός «εξιλεώθηκε» για το χαμένο πέναλτι «γράφοντας» το 2-1 ύστερα από ασίστ του Μπαξεβανίδη και υπογράφοντας την ανατροπή για την ομάδα του, η οποία έφτασε στην τέταρτη εφετινή νίκη και στους 15 βαθμούς, που τη φέρνουν στα «υψηλά πατώματα» της κατάταξης. Για να συμπληρωθεί απλά το παζλ του αγώνα που τα έχει όλα, στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν Ντουρίτσκοβιτς και Μιχαήλ.

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (56΄ Καμαρά), Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (79΄ Μπουλάς), Μελισσόπουλος (46΄ Κάστρο).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σιόντης (87΄ Γιάκος), Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Νικολιάς, Ντόλοβατς (84΄ Βιντάλ), Μυστακίδης (65΄ Ξύδας), Αθανασιάδης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ME ENA ΚΛΙΚ ΕΔΩ